Samsun'da Mülteciler Ve Samsunlular Huzur İçerisinde Yaşıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'da Mülteciler Ve Samsunlular Huzur İçerisinde Yaşıyor!
12.06.2018 11:10:29

 

Samsun'da Mülteciler Ve Samsunlular Huzur İçerisinde Yaşıyor!

Samsun Valisi Osman Kaymak, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve Samsun Valiliği bünyesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atakum Grand Amisos Otel’de düzenlenen  ‘Düş Bahçesi’ projesinin tanıtım ve iftar yemeği programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mülteci çocuk ya da ergen, onların ebeveynleri ve yerel öğrenciler arasında akran ağı oluşturarak barışçıl bir yaşam ortamının desteklenmesi ve mülteci öğrencilerin sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan programın başlangıcında Birleşmiş Miletler tanıtım ve mülteci videosu gösterisi sunuldu. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hanife Öztürk Erdin ‘Düş Behçesi’ projesinin tanıtımını gerçekleştirdi.

İnönü Ortaokulu Müzik Öğretmeni Onur Güven Rehberliğinde Mülteci ve Yerel Öğrenci Korosunun dinletisinin ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Bu gün burada Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çok önemli bir projenin lansmanını yapıyoruz. Bundan dolayı memnuniyetimi ve mutluluğumu ifade etmek isterim. Hiç bir insan çok önemli bir zorunluluk olmadığı sürece doğduğu ve büyüdüğü vatanından ayrılmak ve göç etmek istemez.  21. Yüzyılı yaşadığımız bu bilgi ve bilişim çağında hemen yanı başımızda bulunan Suriye’den ülkemize gerçekleşen göç dalgası adeta tüm dünyanın bir utancı olarak gözümüzün önünde duruyor. Bütün bunların olması bizim sorumluluklarımızı bir kat daha artırıyor. Biz de ‘Düş Bahçesi’ adını verdiğimiz bu proje ile ülkemizde misafir ettiğimiz insanların hem kendilerine, hem de çocuklarına eğitim noktasında üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Bu 30 bin mültecinin yaklaşık 8 bin civarında öğrencisi var. Amacımız kendi öğrencimize sunduğumuz hizmetin aynısını bu öğrencilerimize de sunmaktır. ”dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Temsilcisi Jean Marie Garelli yaptığı konuşmasında, “Türkiye dünya genelinde mültecilere ev sahipliği yapan en büyük mülteci ülkesi olmaya devam ediyor. Türkiye 3,5 milyon Suriyeli mültecinin yanı sıra çatışma ve zulümden kaçmış 365.000 Iraklı, Afganlı Somalili sığınmacı ve mültecileri de misafir etmektedir. Türk Hükümeti ve halkı çok sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapmakla büyük misafirperverlik göstermiştir. Özel ihtiyaç sahibi mültecileri de ulusal sisteme entegre etmek için yerel hizmetlerin genişletilmesine ne kadar destek olduğunu biliyoruz. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Samsun Valiliği bünyesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlen ‘Düş Bahçesi’ projesi tanıtım toplantısında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Davetinizden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Biliyorsunuz ülkemizde 4-5 milyon arasında, ilimizde ise 30 bin civarında mülteci vatandaş barınmaktadır. Türk hükümeti bu yönüyle dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumundadır. Biz Türk Milleti olarak misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılarken bunu kültürümüzden aldığımız eğitimle yapıyoruz ve bundan dolayı da mutluyuz. Türkiye olarak Irak’ta ve Suriye’de olan savaştan sonra ülkemize sığınmak zorunda olan vatandaşları misafir etmek durumundaydık. Bu gün burada ‘Düş Bahçesi’ adlı projenin tanıtım toplantısında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Samsun’da yaklaşık 30 bin civarında mülteci barınmaktadır. Bu 30 bin mültecinin yaklaşık 8 bin civarında öğrencisi okullarımızda eğitim görmektedir. Evlerinden, ocaklarından ayrılarak ülkemize sığınmış ve ilimize gelmiş olan bu mültecilerin burada yaşaması da onlar için çok zor bir durum."dedi.

Öncelikle mültecilerin bizim misafirlerimiz olduğunu söyleyen Kaymak, "Mülteciler evlerinden ve ailelerinden ayrı olarak burada yaşıyorlar. Onlarla empati yaparak misafirperverliğimizi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu zor şartlarda yaşamlarını sürdürürken onların da Türk toplumuyla, Samsunlularla uyum içerisinde yaşamalarını çok önemsiyoruz. Aslında uyum konusunda da en temel en önemli ihtiyaç dil meselesi. Öncelikle çocukların ve büyüklerin Türkçeyi öğrenmelerini çok önemsiyoruz. Ben bu güzel ilimizde Samsun Valisi olarak bir yıldır görev yapıyorum. Bu süreç içerisinde mülteci vatandaşlarla Samsunlular arasında çok ciddi bir sorun ve asayiş olayına rastlamadık. Samsun’da mülteciler ve Samsunlular huzur içerisinde yaşamaktalar. Bundan dolayı ben Samsunlulara çok teşekkür ediyorum. Suriyeli ve Iraklı mülteci vatandaşlardan da beklentimiz şudur. Öncelikle Türkçeyi öğrensinler ve bu toplumun geleneklerini, göreneklerini ve kültürlerini de öğrenmeye çalışsınlar. Birbirimizi tanıdıkça sorunlar azalacak ve birbirimizi daha çok seveceğiz. Biraz önce sevgili yavrularımızın seslendirdiği şarkıları dinledik. Onlara mülteci demeseydiniz ben onların Türk çocukları olduğunu zannedecektim. Gerçekten çok güzel söylediler. Tam Türk gibi söylediler. Çocuklarımızı tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Bütün kurumlarımızla birlikte mültecilerin hayatlarını daha iyi şekilde yaşamaları, sıkıntılarının giderilmesi ve kendi toplumumuza sorun olmamaları konusunda yoğun çalışmalar içerisinde olduklarını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bu çalışmalar sürdürülürken bu ‘Düş Bahçesi’ projesi bizim işimizi kolaylaştıracak. Bu sayede sosyal entegrasyon sağlanmış olacak. Göçmen vatandaşlarımızın geçimlerini daha rahat sağlamaları için onların çalışmalarını da önemsiyoruz. Bu anlamda İş Kur Müdürlüğümüz onların Türkiye’de yapabileceği işler konusunda çalışmalar sürdürmektedir. Öğretmen, doktor,  mühendis gibi meslek sahiplerinin bu mesleklerini Türkiye’de yapabilmeleri için de biz Ankara’daki yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ramazan ayı içerisindeyiz, bu vesileyle bütün Samsunluların ve mültecilerin Ramazanlarını tebrik ediyorum. Allah tuttuğumuz oruçlarımızı kabul etsin. Bu projenin mültecilere ve Samsunlulara hayırlar getirmesini diliyorum. Bu projeye katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah dünyada savaşlar bitsin, barış ve kardeşlik içerisinde dünya bir huzur dünyasına dönüşsün diyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”diye konuştu.

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Temsilcisi Jean Marie Garelli’ye çini işlemeli tablo hediye etti. Daha sonra  ‘Düş Bahçesi’ projesinin açılış ve tanıtım toplantısının ardından mülteci öğrencilerin ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Samsun Valisi Osman Kaymak, öğrencilerin isteğini kırmayarak onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Samsun Valiliği Mülteci Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert