Samsun’da sağlık sistemi çöktü, Hastalar özel hastanelere mecbur edildi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da sağlık sistemi çöktü, Hastalar özel hastanelere mecbur edildi!
03.05.2019 10:43:10

 

Samsun’da sağlık sistemi çöktü, Hastalar özel hastanelere mecbur edildi!

Samsun’da uzun süredir bilgi sistemi değişikliği ve veri tabanı değişimi sebebiyle devlet hastaneleri hasta bakamaz duruma getirildi.

Samsun’da iki yıl önce alınan karar doğrultusunda Samsun Sağlık İl Müdürlüğü bütün hastaneleri HBYS - Hastane Bilgi Yönetim Sistemine geçirmek için işe koyuldu.

Ne var ki yeni sisteme geçiş çalışmaları sırasında bir hastanede ortaya çıkan teknik aksaklıklar Samsun’daki bütün hastaneleri etkiledi ve doktorlar hasta muayene edemez hale getirildi.

 HBYS, bilgisayar programları web tabanlı çalışarak bağlı olduğu hastanelerin yapmış olduğu işlemleri bilgisayar üzerinden izleme imkânı sağlıyor.

Sistemin Samsun hastanelerinin HBYS’ye geçişindeki aksamaların planlama yapılmadan ve liyakatsiz yöneticilerin ne yapacağını bilemeden sistemi idare etmeye çalışmasından kaynaklandığı iddia ediliyor.

HBYS’nin dört ay içinde kusursuz bir şekilde ve çalışır vaziyette teslim edilmesi gerekirken devlet hastanelerinin bu aksaklılarla dört ay daha maruz kalacağı ve böyle devam ederse hastaların devlet hastanelerinden özel hastanelere gitmek zorunda kalacağı ve bunun da devlet hastanelerinde hem maddi ve hem de manevi kayıpların oluşacağı, hasta mağduriyetlerinin artış göstereceği belirtiliyor.

Samsun Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Samsun Sağlık İl Müdürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Samsunlu     0000-00-00 Gereksiz yerlere işi bilmeyen uzman atarsan olacağı buydu sadece maaş hesabı yapıyorlar birde memurun yapacağı işe iki kat uzman maaşı veriyorsunuz. Liyakat yok zaten adamı olan bi yerlere geliyor millete yazık sıkıntıyı halk çekiyor yazıklar olsun .
vatandaş     2019-05-21 sivas ta aynı. 2 yıl olacak hala sorunlar devam ediyor.
ziyaretçi ali     2019-05-03 tam bir rezalet. gazi ve eğitim araştırma çalışmıyor. böyle yöneticilik olmaz
Hasta     0000-00-00 İdarecilere gidiyorsun zaten çoğu yeni ne olduğunu ne yapacaklarını bilmiyorlar bu halk bunu hak etmedi. Cumhurbaşkanımızın emanetine sahip çıkamıyorlar . Şunun komşusu bunun yeğeni öbürünün tanıdığı diye getirilen torpilli idareciler batırdılar . Halkı ve çalışanları mağdur ediyorlar.
Hasta     0000-00-00 Uzak köylerden gelen insanlar mağdur ediliyor . Geri gonderiliyorlar .
GALERİLER