Advert
Samsun’da Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndaki 15 Temmuz hareketliliği İddianamede Yer Aldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndaki 15 Temmuz hareketliliği İddianamede Yer Aldı
20.06.2017 15:19:58

 

Samsun’da Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndaki 15 Temmuz hareketliliği İddianamede Yer Aldı

Samsun'da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında 24'ü tutuklu 34 sanığın yargılandığı Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı iddianamesinde 15 Temmuz gecesi komutanlıkta yaşanan hareketliliğe ait güvenlik kamerası görüntüleri de yer aldı.

Samsun merkezli 9 ilde FETÖ'nün darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, aralarında Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge eski Komutanı Kıdemli Albay Murat Özer'in de yer aldığı 24'ü tutuklu 34 sanık hakkında hazırlanan iddianame, 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıklar hakkında 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs', 'cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış ömür boy uhapis, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, darbe girişimi sırasında Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı'nda kaydedilen görüntülere yer aldı. Görüntülerde, 15 Temmuz gecesi saat 23.20'de Albay H.K.'nın nizamiye griş kapısından özel aracıyla giriş yaptığı, ayrıca TCSG Dost gemisinin muhabere astsubayı C.A.'nın saat 23.27 sıralarında elinde koşar adım götürdüğü evrakın 'sıkıyönetim direktif mesajı' olduğu, gönderen kısmının 'SAGUVTRA (Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı) - HABMERTAYFUN' olarak gözüktüğü, bu bağlamda C.A'nın koşar adımla bu mesajı "TCSG Dost" isimli gemiye ulaştırmaya çalıştığı tespit edildi.

Saat 00.12'de ise Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge eski Komutanı Kıdemli Albay Murat Özer'in karargah binasına giriş yaptıktan sonra makam odasına Albay H.K. ile girdikleri, H.K.'nın elinde içerisinde evrak olduğu değerlendirilen varaka bulunduğu güvenlik kameralarından belirlendi.

Savcılığın hazırladığı iddianamede şöyle denildi:

"Kamera kayıtları tahkikat dosyasındaki mevcut bilgi belgeler doğrultusunda imkanlar el verdiğince incelenmiş olup, yapılan incelemeler ve değerlendirmelerde 'sıkıyönetim direktifi' konulu evrakın TCSG Dost ve TCSG 69 isimli gemilere iletilmiş olunabileceği, şüpheli H.K. albayın 'sıkıyönetim direktifini‘ temin ederek şüpheli Murat Özer'e ilettiği, ayrıca saat 00.27 sıralarında haber merkezi görevlilerinin koşar adımlarla şüpheli Murat Özer'e bir evrak ilettikleri anlaşılmış ancak evrakla ilgili bir tespit yapılamamış, TCSG 30 isimli geminin 00.50 sıralarında limandan ayrılarak liman ağzına doğru seyre çıktıkları, güvenlik kamera kayıtlarına göre Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı personelinin saat 00.10'dan itibaren bir koşuşturmaca içerisinde oldukları anlaşılmıştır."

 

 

fetö Samsun Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert