Samsun’da TKDK VE KÖY-TÜR Hakkındaki Bu iddialar doğru mu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da TKDK VE KÖY-TÜR Hakkındaki Bu iddialar doğru mu!
01.06.2018 11:46:32

 

Samsun’da TKDK VE KÖY-TÜR Hakkındaki Bu iddialar doğru mu!

​Samsun TKDK-Kırsal Kalkınma Kurumu Koordinatörü Bülent Turan ve KÖY TÜR firmasının bazı projeleri desteklediği ve bazı projeleri köstekleyerek batırdıkları iddia ediliyor.

Akasyamhaber’e gelen bir şikayet mektubunda yıllardır tavuk besiciliğiyle uğraşan bir müteşebbisin ortaya koyduğu iddialar tavuk besiciliği sektöründe yaşanılan skandalları bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

İşte o mektup ve o iddialar;

Sayın Akasyamhaber yetkilileri;

Ben yıllardır tavuk besiciliğiyle uğraşmaktayım.

Önceleri işlerimiz yolunda giderken daha sonra bu kısal kalkınmanın sözde destek vermeye başlamasıyla işlerimiz neredeyse mahvoldu ve en son iflas ettik.

Kısaca anlatayım.

KÖY-TÜR’DEN ALIM GARANTİSİ

5 yıl önce bu TKDK koordinatörü Bülent Turan KÖY TÜR firmasıyla birlikte bizleri toplayıp yeni kümesler yaparsak devlet desteğiyle yüzde 50 hibe vereceklerini KÖY TÜR’ün de alım garantisi vereceğini, böylelikle karlı işletmelere sahip olacaklarımızı anlatarak bizi yeni kümesler yapmamız için ikna ettiler.

Biz de yarısını TKDK’dan hibe olarak alarak yarısını da krediyle yeni kümes kurduk. İlk başta Bülent Turanın sürekli teşvik edici konuşmaları bize iyi niyetli görünürken zaman biraz ilerledikten sonra samsunun ve KÖY TÜR’den  kapasitesinin çok üzerinde kümes kurulunca bizi bu kadar teşvik etmelerinin aslında bir tuzak olduğunu anladık ancak iş işten geçmiş KÖY TÜR’ün ve kırsal kalkınmanın tabir caizse kucağına düşmüştük.

Neden diye soracak olursanız TKDK’dan önceki kümes sayısı KÖY TÜR’ün kapasitesinin biraz altındaydı ve bize ödemelerimizi zamanında yapıyorlardı, ticari sorunlar olmuyordu.

Ancak bu TKDK destekleriyle 2 yıl içinde 100’e yakın kümes yapılınca artık KÖY TÜR ‘Samsun’da çok kümes var bazılarınıza civciv vermeyeceğim’ ya da ‘yılda 6 dönem vermesi gereken civcivleri 2-3 dönem vereceğim’ demeye başladı.

Bu da işimizin yarısını kaybetmek anlamına gelmekteydi. İlk başta olanlara anlam veremedik. Sonra bazılarımıza üretim yaptığımız halde ödemeleri yapmamaya, aylar sonra ödeme yapmaya başladılar. Tabi itiraz edenlere de isterseniz çalışmayın hatta size mecbur değiliz bir sürü kümes var yarısıyla çalışsak bize yeter şeklinde bir noktaya geldi işler.

İşte o zaman anladık ki bu TKDK müdürü Bülent Turan’ın KÖY TÜR bizi yeni kümesler yapmamızı neden teşvik ettiklerini. Böylece artan kümes sayısı sayesinde kümesler arasında oluşacak rekabetten dolayı KÖY TÜR daha ucuza bizi çalıştırabilecek, artık çok fazla alternatifleri olduğu için itiraz edene rahatlıkla tekmeyi vurabilecek, her şeye rağmen kendileriyle çalışan kümeslere yapacakları ödemeleri aylarca öteleme imkanına kavuşmuş oldular. Bu süreçte bizim gibi krediyle bu işlere girmiş olan ve KÖY TÜR’le özel ilişkisi olmayanlara KÖY TÜR ödeme yapmayınca bankalar sıkıştırmaya başladı. Vadesi gelen kredilerimizi ödeyemeyince hacizler başladı.

KÖY TÜR BİZİ İFLASA SÜRÜKLEDİ

KÖY TÜR’e yalvarmamıza rağmen borçlarını ödemeyip bizi iflasa sürüklediler.

Bu yetmezmiş gibi ‘neden üretim yapmıyorsunuz’ diye dalga geçer gibi bu seferde TKDK tepemize binmeye başladı. KÖY TÜR ödeme yapmıyor ama bize çalışmak zorundasınız yoksa sizi  TKDK’ya şikayet eder hibe paralarını geri alırız diyen bir yandan sıkıştırarak resmen ümüğümüzü sıktılar. Para alamayacağımızı bile bile bazılarımız KÖY TÜR’e TKDK korkusuyla kölelik yapmaya devam ederken bazılarımız iflas etti. Ama İsmail Güdül gibi güçlülerse ne üretim yapıyorlar ne de TKDK onlara bir şey yapıyor. Niye çünkü Bülent Turan işadamlarının daima destekçisidir ama garibanın gözünün yaşına bakmaz. Bir de kendi kayınbiraderinin kümesleri hileli şekilde iflas göstererek devletten para kaçırdığı halde, bir yandan da KÖY TÜR’e çalışmaya devam ediyorlar, ben kendi kayınbiraderimin bile kümesinin sözleşmesini sona erdirdim diye yalandan savunma yapıyor. Hiçbir Allah’ın kulu da acaba kayınbiraderinin madem sözleşmesini bitirdin devlete olan hibe borcunu geri ödedi mi diye sormuyor?

Ödemedi ve kümesi de yerinde duruyor çünkü bu paraları nasıl hileyle devletten kurtarabileceklerini iyi biliyorlar. Bütün bu destekler sadece ve sadece KÖYTÜR’ün işine yaramış oldu. Samsun tavukçuluğunu geliştirdik diyen Bülent Turan’ın aslında KÖY TÜR’e çalıştığı sadece onların işine yarayan bu sonuçtan anlaşılmaktadır. Hatta seçime girip ilk başta sinan çakırı ziyaret edip ondan destek almasının da nedeni kendisine yaptığı bu hizmetlerden başka bir şey olamaz.

Şimdi birilerini kötülüyorsunuz şeklinde düşünebilirsiniz.

Ancak şöyle 3-5 kümes sahibini gezip lütfen kendilerine son 5 yılda neler olduğunu sorun. Üç aşağı beş yukarı hepsi bunları teyit edecektir. Yaşadığımız modern köleliği, bazılarının intihar noktasına geldiğini ailelerimizin nasıl parçalandığını ve daha beterini duyacaksınız. Lütfen bu konulara biraz eğilip gerçekleri samsunun gündemine getirin. Şimdi ortalarda kendini samsun tarımını hayvancılığını kurtaracak proje adamı olarak tanıtan milletvekili aday adayı Bülent turan ne yazık ki bu şehrin tavukçuluğuna en büyük darbeyi vurmuştur. Ve doğru bunları bir proje adamı olarak ama birkaç işadamının proje adamı olarak yaptığı ortadadır. Belki sizde de suç var niye bu işe giriştiniz diyebilirsiniz. Haklısınız.

Ama biz samsuna kaç tane daha kümes yapılacağını nereden bilebiliriz, bu işin sınırını kapasitesini bu kurumun bilmesi ona göre fazla olacak kümesleri kurdurmaması gerekmez miydi? Bunu bu proje adamları bilmeyecek de bizmi bilecektik?

TKDK HİBESİYLE KURULAN KÜMESLER NEDEN İŞ YAPMIYOR

Arz ve talep bunların bileceği ve belki sadece 40-50 kümesi desteklemeleri gerekirken ya da devasa kümesler yerine daha küçük kapasiteli kümesler yaptırarak bu imkânı eşit ve doğru dağıtabilirlerdi. Şimdi bunları cehaletten yaptıysalar ayrı sorun, birilerinin eline düşmemiz için yapıldıysa ayrı bir sorun. Konuyu kısaca anlatıp sizin vicdanınıza sunuyorum. Araştırıp yazdıklarımın bir tanesinin yalan olduğunu görürseniz değerlendirmeyin. Ama şunu göreceksiniz samsundaki TKDK hibeleriyle kurulan kümeslerin en az yarısı boş ve üretim yapmıyor yani milletin paraları çarçur olmuş.

Çalışan kümeslerin çoğuna da KÖY TÜR kendi adamı olmayanlara ödeme yapmıyor bunlar borç içinde. Üretimi bıraksa TKDK tepelerine binip sopayı göstererek tekrar KÖY TÜR’ün kucağına itiyor.

Allah aşkına bu nasıl bir iştir? Nasıl düzelecektir?

Bu milletin hiç mi sahibi olmaz? Sahte kahramanlar nasıl bu kadar gerçeğe rağmen parlatılmaya devam eder?

Y.Karadeniz

KÖY-TÜR TKDK tavuk besiciliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kümesci     0000-00-00 Hiçbir uzlaşma sağlamayan bir Köytür. Bunu görmezden gelen milletvekilleri. Plansız programsız bir tkdk. Bana dokunmayan bin yaşasın diyen bazı üreticiler. Allah yardımcımız olsun.
Musa selim     0000-00-00 Neler olmuş öyle..
GALERİLER