Samsun’da Yemeklik Kültür Mantarı Şenliği Gerçekleştirildi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Yemeklik Kültür Mantarı Şenliği Gerçekleştirildi
10.05.2018 09:59:53

 

Samsun’da Yemeklik Kültür Mantarı Şenliği Gerçekleştirildi

Samsun Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen kültür Mantar Şenliği programı büyük ilgi topladı.

Etkinliğin açılışında konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, mantar üretiminde kentin bir başarı hikâyesi olduğunu söyledi.

Samsun'da 9 yılda mantar üretiminin 30 tondan 1500 tona çıktığına işaret eden Kaymak, "Bundan sonra mantar ihracatı yapılması bizlerin arzu ettiği bir üretim şeklidir." Mantarın bütün kamu kurumlarında tüketilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Desteklemeye devam edeceğiz, Samsunda mantar üretiminin sürekli ve sürdürülebilir olması ayrıca bir başarı olduğunu belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, Türkiye'de her alanda gelişmeler yaşandığına işaret ederek, "Mantar ihracatına başlanması bizi çok mutlu etti. Ülkemizde üretilen ürünlerin ihraç ediliyor olması tarımda iyi olduğumuzu gösteriyor. Mantar üretiminin Samsun'da birkaç kişi ile başlayıp 70 kişiye ulaşması gerçek bir başarıdır. Umarım bu sayı daha fazla yukarıya doğru gider. "Büyükşehir Belediyesi olarak geçmişte olduğu gibi gerek mantar, gerekse diğer tarım ürünlerine olan desteğimiz gelecekte de artarak devam edecek ifadesini kullandı.

Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Nail KIRMACI;

Samsunda ve ülkemizde Mantarların mucizevi faydalarından halkımızın daha fazla yararlanması ve tüketiminin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla akabinde üretimin artırılması için mantar şenliği programını gerçekleştirdiklerini, Mantarların mucizevi faydalarından AB ülkeleri kişi başı yıllık 3 kg faydalanırken ülke genelinde 500 gram kişi başı tüketimin olduğunu, bu miktarın yeterli olmadığını, Bu şenlik ile halkımızın özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızın bakanlığımız kontrolünde denetiminde yetiştirilen kültür mantarlarından daha fazla mantar tüketerek daha sağlıklı bir hayat sürmesine vesile olacağını belirtti.

İlimizde mantar üretimi ile ilgili başarı hikayesinin olduğunu,Kırsalda yeni bir istihdam alanı ve üretim deseni oluşturmak, bölgemizin ihtiyaç duyduğu mantarı Samsun’da üretip, ilimizi mantar üretim merkezi haline getirmek amacıyla İlimizde 2009 yılında başlayan Yemeklik Kültür mantarı yetiştiriciliğini geliştirme projemiz İlkadım Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının (SRAP) Sosyal güvencesi olmayan gelir seviyesi düşük 2 üreticimizle başlamış iki üreticimizin başarısı diğer üretici adaylarına güzel bir model olmuştur. Şu an itibari ile Samsunda tüketilen mantar miktarı kadarmantar artık ilimizde üretilmektedir.

Kadın girişimciler başta olmak üzere gelir seviyesi düşük, ekonomik kalkınmaya istekli maddi imkânlarını zorlayan fakat yetişemeyen girişimcilere yönelik 2016 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ilk defa uygulamaya koyduğu Genç Çiftçilerin Kırsal Alanda Hibe Desteği Programıyla, mantar üretimini hibe programına dâhil etmiş, 2016-2017 yıllarında toplam 16 Genç çiftçimize 480 Bin TL hibe verilmiş, bu desteğin 11’inden kadın üreticilerimiz yararlanmıştır. Bakanlığımızın 2016 ve 2017 yıllarında sunduğu destekler sayesinde ve kendi öz kaynaklarımızla samsunda mantar üretimi son iki yılda 140 tondan 10 kat büyüyerek 1500 tonlara yaklaşmıştır.

2018 Nisan ayı itibariyle Samsunda 70 üreticiyle 115 mantar evinde 1500 tonlara yakın yıllık mantar üretimimiz bulunmaktadır. Samsun Mantar üreticilerimiz sayesinde halkımız günlük taze mantarlarla ve proteinle buluşturulmuştur. Yerelde ürettiğimiz mantar Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon, Sinop ve 2017 yılından itibaren Gürcistana, Gürcistan üzerinden ise Rusya’ya satılmaktadır.

Samsun’da şu an üretilen mantarın doğrudan ve dolaylı olarak Milli Ekonomimize katkısı 10 Milyon TL yi geçmiştir. Bu üretimde 280 kişilik 70 aile direk geçimini sağlarken, Mantar üreticileri değişik dönemlerinde özellikle hasat döneminde çoğu kadın 300 kişiye de istihdam kapısı olmuşlardır. Bunun yanında bu proje ile yan sektörler olan Elektrikçisi, Demircisi, Sucusu, Nakliyecisi, Pazarcısı, Market, Manav, Hal. Toptancı Esnafı, İnşaat sektörü, Tahıl üreticisi, gibi sektörlere de dolaylı olarak geçim kaynağı olmuştur.diyerek sözünü Mantar şenliği programımızın ilimize ve ülkemize mantar üreticilerimiz ve sektörüne yeni bireyler kazandırması ve hayırlar getirmesini dileyerek sözlerini tamamladı.

Mantar şenliği programında halkımıza yarım ton mantar ızgara ikramı verildi ayrıca model mantar işletme sahibi olarak Çarşamba üreticilerinden Sevda TEMİZ, Mantar sepeti süsleme yarışması birincisi Kübra ERBEY ve fotoğraf yarışmasında birinci seçilen Hanife DEMİRTAŞ’ a toplamda 15 ton mantar kompostu ödülü verildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak mantar üretimi Yemeklik Kültür mantarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert