Samsun’da yeni imar yönetmenliğine tepki
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da yeni imar yönetmenliğine tepki
08.07.2017 10:02:30

 

Samsun’da yeni imar yönetmenliğine tepki

İnşaatta kuralları tümüyle değiştiren yeni imar yönetmenliğine sektör temsilcilerinden Sebo inşaat gayrımenkul yönetim kurulu başkanı Sebahattin Gülçiçek’ten tepki geldi.

Gülçiçek, yeni yönetmeliğin sektörde kaos yaratacağını ileri sürerek, “Bu yönetmelikle gayrimenkul sektörü önemli ölçüde sorunlar yaşayacak” dedi.

SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ KESEN BİR DÜZENLEMEDİR

1 Haziran 2013 tarihli yönetmeliğin 4 yıl önce tüm sektörün görüşleri alınarak hazırlandığının altını çizen Gülçiçek, “Yayınlandığı günden itibaren bürokratik bir anlayış, söz konusu yönetmeliği değiştirmeye çalışmaktadır. Tüm bu gayretlerin sonucu olarak yayımlanan yeni yönetmelik öncelikli olarak mimarlık mesleğini uygulanamaz hale getirdi. Şehirlerimizin bundan sonra tektipleştirici bir bakış açısıyla, gelecek vizyonundan uzaklaşarak inşa edileceğini görüyoruz” dedi.

YATIRIMLARIN ÖNÜ KESİLDİ

Gülçiçek  yönetmelikteki en önemli konunun ise inşaat ruhsatının müktesep hak olmaktan çıkarılması olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Son anda yönetmeliğe ilave edilen bu düzenlemeyle gerek yerli ve yabancı yatırımcılar gerekse de tüketiciler büyük bir riskle karşı karşıya. İmar Kanunu’na tamamen aykırı olan bu düzenleme ile gayrimenkul sektörü en temel dayanağından yoksun hale getirildi ve yatırımların önü kesildi.” Gülçiçek, mevzuata uygun alınan inşaat ruhsatı ile yapılan projelerin, imar planı iptalleriyle akamete uğraması hem yatırımcı hem tüketici hem de ülke ekonomisinin zarar görmesine sebep olacağını söyledi. Gülçiçek  şöyle devam etti: “Ekonomik büyümeye önemli ölçüde destek veren, ayrıca toplam istihdamdaki payı yüzde 7.3 olan gayrimenkul sektörü geçmişte bu hususla ilgili büyük sorunlar yaşadı. Yeni yönetmeliğin birçok sorunu beraberinde getireceğinin ve geniş halk kesimlerinin mağdur olacağının zamanla kavranacağını düşünüyorum.”

Sebahattin Gülçiçek Sebo inşaat gayrımenkul inşaat ruhsatı gayrimenkul sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert