​Samsun’daki hacamatcılar insan sağlığıyla oynuyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Samsun’daki hacamatcılar insan sağlığıyla oynuyor
27.07.2017 11:29:51

 

​Samsun’daki hacamatcılar insan sağlığıyla oynuyor

Sağlık Bakanlığı'nın geleneksel tıbbın merdivenaltında sağlıksız koşullarda uygulanmasının önüne geçmek amacıyla 2 yıl önce “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları" adıyla bir yönetmelik yayınladı.

Yönetmeliğin 9. maddesinde;

“Uygulamalar, Bakanlıkça yetkilendirilmiş ünite ile uygulama merkezlerinde ve ilgili alanda “uygulama sertifikası” bulunan tabip ve sadece diş hekimliği alanında olmak üzere diş tabibi tarafından yapılabilir. Uygulama alanında temel eğitimi bulunan sağlık meslek mensupları merkez ve ünitelerde sertifikalı tabiplere uygulamada yardımcı olabilirler.” Deniliyor olmasına rağmen Samsun’daki hacamat merkezlerinin hiç birinde doktor yok.

Uzmanlar, kansızlık, demir eksikliği, tansiyon düşüklüğü olan kişilerde, demir eksikliği ve beslenme problemlerine bağlı olarak dikkat eksikliği ve zihinsel yetersizlik yaşayanlarda akıtılan kanın durumuna göre hacamatın tehlikeli olabileceğine dikkat çekerek hacamatın mutlaka steril şartlarda ve uzman doktor gözetiminde yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Öte yandan uzman çocuklarda, yaşlılarda, Hamile veya mensturasyon dönemindeki kadınlarda, metastatik kanser hastalarında, kemik ve kas problemleri olan kişilerde hacamat uygulamasının mutlaka doktora danışılmaması gerektiği vurguluyor.

Samsun hacamat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert