Samsunlu İnovatif Gençler Dr. İbrahim Arıkan araştırma projeleri yarışması’nda Buluştu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsunlu İnovatif Gençler Dr. İbrahim Arıkan araştırma projeleri yarışması’nda Buluştu
10.05.2018 12:42:50

 

Samsunlu İnovatif Gençler Dr. İbrahim Arıkan araştırma projeleri yarışması’nda Buluştu

MEF Eğitim Kurumları tarafından, bu yıl 27’ncisi düzenlenen “Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması” nın açılış töreni, Türkiye’de özellikle eğitim alanında yaptığı önemli çalışmalarla dikkat çeken MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut’un katılımı ile 08 Mayıs 2018 Salı günü MEF Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Bu yıldan itibaren “Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması” adı altında gerçekleşen yarışmada, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında yurt içinden ve yurt dışından başvuruda bulunan 766 proje arasından, toplam 90 proje finale kaldı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden 152 lise öğrencisi, açılış töreni sonrasında üç gün boyunca birbirinden yaratıcı projelerini sunacakları stantlarının başına geçtiler. Geliştirdikleri bilimsel ve inovatif projeler ile yarışarak ülkelerini ve okullarını temsil edecek olan Samsun Rotary Kulubü Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin projeleri 10 Mayıs 2018 Perşembe gününe kadar 10:00-17:00 saatleri arasında MEF Üniversitesi’nde sergilenerek yarışacak ve ücretsiz gezilebilecek.

MEF Eğitim Kurumlarının kurucusu merhum Dr. İbrahim Arıkan tarafından ülkemizde ve tüm dünyada fen bilimleri öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri keşfetmek ve onları bilimsel araştırmalara yönlendirmek amacıyla 1991 yılından bu yana organize edilen “MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması”nın 27. yıl heyecanı başladı. 08 Mayıs 2018 Salı günü MEF Üniversitesi’nde gerçekleşen açılış töreninde konuşan MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut: ‘Gençlere vermek istediğim en önemli mesaj, istedikleri işi yapma konusunda ödün vermemeleri  ve kim ne derse desin sevdikleri işi yapmaları gerektiğidir. Baktığımız zaman ülkelerdeki liderler hep erkek, zannediliyor ki bu işler hep erkekler tarafından yapılır kadınlar da onlara destek verir. Maalesef böyle bir algı var. Bunun doğru olmadığını, hatta bazı alanlarda kadınların daha başarılı olduklarını özellikle vurgulamak istiyorum. Gelecek gençlerin unutmayın… Gençler yaptıkları işi topluma faydalı hale getirmek istiyorlarsa mutlaka bilimin yanında girişimciliği de düşünmeliler. İnovasyonla ticarileştirme birleşmeli ki topluma kalıcı değer verebilesiniz. Hem bilim yapıp hem de topluma ekonomik ve sosyal fayda sağlamak mümkün.” sözleriyle fen bilimlerinin toplumların geleceği üzerindeki etkisine dikkat çekti.

Açılış törenine katılan International Woman Forum Başkanı, Vistek ISRA Vision CEO’su Prof. Dr. Aytül Erçil ise: ‘ Gençlere ilham vermek çok önemli. Onlara en önemli tavsiyem, ne yaparsa yapsınlar severek yapmaları ve katma değersiz fark yaratamayacaklarını unutmamaları gerektiğidir. Başarının sırrı kendi özelliğinizin farkında olmanızdan ve katabileceğiniz değeri bulmanızdan gelir. Çevrenizdeki bütün problemler sizler için bir fırsat, bunları değerlendirin ve bu sorunlara çözümler üretin. Kolay değil, ama yapılması mümkün. Türkiye’den de fark yaratacak bilim insanlarının çıkma zamanı geldiğine inanıyorum. ’dedi.

Günümüz sorunlarına bilimsel çözüm önerileri getiren finalist projeler arasında bu yıl, görme engellilerin kullanımına yönelik geliştirilen projelerden, çevre korumasına yönelik projelere, farklı hastalık türleri için kullanılabilecek ilaçlardan ve değişik tedavi yöntemlerinden eğitim sisteminde uygulanabilecek projelere, doğal bitkilerden elde edilecek maddelerin günlük yaşama uyarlanan araç gereçlerde kullanılabilmesine kadar özellikle sağlık, çevre, teknoloji, alternatif enerji ve sürdürülebilirlik gibi farklı konu başlıkları dikkat çekiyor. 

“27. Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması” 11 Mayıs 2018 Cuma günü MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde dereceye giren okullar ve öğrencilerin ödül töreni ile sona erecek. Bilim dünyasının seçkin akademisyenlerinden oluşan jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda gerçekleşecek ödül töreninde her dalda birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülü kazanan öğrenciler ile projeyi yöneten danışman öğretmenlere para ödülü, sergiye katılan tüm öğrencilere, danışman öğretmenlere ve okul müdürlerine ise başarı belgeleri ve anı plaketleri sunulacak.

Yarışma Hakkında

MEF Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen ve bilimsel araştırmaların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan “Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması”nın 27’ncisi, 8-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında MEF Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. 

Başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, İngiltere, İsveç, İsviçre, Karadağ, Makedonya, Malezya, Polonya, Rusya, Slovakya ve Slovenya’nın da katılacağı bilim zirvesinde bu yıl 15 ülkeden toplam 766 projeden finale kalan 90 projeyi temsilen 152 lise öğrencisi, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında geliştirdikleri  projeler ile yarışarak ülkelerini ve okullarını temsil etme onurunu yaşayacaklar.

Arıkanlı Holding, Yurtiçi Kargo ve Yurtiçi Lojistik’in sponsor olduğu yarışmada genç mucitler, Türk bilim dünyasının seçkin akademisyenlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından üç farklı kategoride değerlendirilerek 11 Mayıs 2018 Cuma günü TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in katılımı ile MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde gerçekleşecek törende ödüle layık görülecekler.

Yarışmanın Türk Sanayisi Açısından Önemi

27. Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması’nda; görme engellilerin kullanımına yönelik geliştirilen projelerden, çevre korumasına yönelik projelere, farklı hastalık türleri için kullanılabilecek ilaçlardan ve değişik tedavi yöntemlerinden eğitim sisteminde uygulanabilecek projelere, doğal bitkilerden elde edilecek maddelerin günlük yaşama uyarlanan araç gereçlerde kullanılabilmesine kadar özellikle sağlık, çevre, teknoloji, alternatif enerji ve sürdürülebilirlik gibi farklı konu başlıkları dikkat çekiyor. 

Söz konusu yarışmaya bugüne kadar katılan birçok başarılı proje Türk firmaları tarafından sahiplenilerek sanayide hayata geçirildi. Işte o projelerden bazıları:

  • En büyük fındık işleme kuruluşlarından biri olan “Sagra” yarışmaya geçtiğimiz yıllarda katılan “Hava basıncı ile çalışan sıfır fireli fındık kırma” projesini,
  • Arıkanlı Holding, “Seydişehir Alüminyum Fabrikası atıkları kullanılarak elde edilen depreme dayanıklı tuğla yapımı” projesini;
  • Gaziantep Devlet Fıstık Üretim Çiftliği ise, “Fıstık ağaçlarının erken ve bol meyve vermesini sağlama” ya yönelik projeyi kullanmaktalar.
​MEF Eğitim Kurumları Dr. İbrahim Arıkan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER