Samsunlu Madenci Şair Hasan Akbaş
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsunlu Madenci Şair Hasan Akbaş
30.05.2017 11:25:17

 

Samsunlu Madenci Şair Hasan Akbaş

Samsun' da ikamet eden, Trabzon Araklı Ayvadere Köyü 1953 doğumlu şair Hasan Akbaş, maden emekçisi olan babasının işi nedeniyle; 1960 yılında Zonguldak Kilimli' ye yerleşmesiyle Zonguldak' a geçmişti.

İl, orta ve liseyi Kilimli ve sanat okulunu ise Zonguldak' ta bitirdi. TTK Kömür İşletmeleri'nde Kompresör Makine Bakım Ustası ve şefi olarak çalışıp, aynı kurumdan emekli oldu.

Şiire sevgisi ve ilgisi olan şair Hasan Akbaş, şiirle 2013 yılında başladı. Hece tarzında şiirler yazan Akbaş, Samsun'da değişik kurumlar tarafından düzenlenen şiir programlarına icracı olarak katıldı. Şiir konusunda özellikle Mustafa Bilir ' in ( Aşık Obalı ) desteğiyle kendisini geliştirdi.

Madenci şair olarak bilinen Hasan Akbaş' ın bazı şiirleri bestecilerce bestelendi. Bazı şiirlerinin besteleri ise kendisine aittir. Samsun ve Zonguldak yerel gazetelerinde şiirleri yayınlandı. TV ve Radyo Programlarına katıldı.

Samsun KADEF, ADD, Samsun Sakatlar Derneği ve Acem Tekkesi gibi derneklerin Şiir Dinletilerine katılan şair Hasan Akbaş; Samsun'da yaşamakta olup bir oğlu, bir kızı ve iki de torunu vardır.

İlk şiir kitabı " Madencinin Feneri"ni Zonguldak Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin katkılarıyla Şubat 2017' de Tunç Yayıncılık tarafında piyasaya çıkan Hasan Akbaş' ın kitabını edinmek isteyenler, şaire hasanakbas55@hotmail.com e-mail veya 0 532 745 23 85 nolu cep telefonundan ulaşabilecekler.

Şairin İlkadım Acem Tekkesinde de okuduğu MADENCİ adlı şiiri ise şöyle:

" Kara elmas yer altında/ Almak için yürek ister/ Damarı var her katında/ Bulmak için yürek ister/ Kazı işinde madenci/ İşin başında madenci/ Ecel peşinde madenci/ Olmak için yürek ister/ Burguyla vurulur izi/ Anında görülür izi/ Kazdıkça sürülür izi/ Delmek için yürek ister/ Elde kazma, kürek ile/ Yılları getirdi dile/ Hayatını bile bile/ Bölmek için yürek ister/  Düşünce umutsuz derde/ Oynadığı o son perde/ Kaderiyle göçen yerde/ Kalmak için yürel ister/ AKBAŞ kazdı dağı, taşı/ Sağ salim dönünce başı/ Gözlerden dökülen yaşı/ Silme için yürek ister "

Şairimizi kutlar, başarılar dileriz.

Oktay ZERRİN- Samsun

https://www.facebook.com/oktay.zerrin.3/videos/vb.100011905597559/214126062327579/?type=2&theater

Samsun Hasan Akbaş Madenci şair
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert