Samsunlu Şair Durmuş Tunacık’tan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir’e hiciv!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsunlu Şair Durmuş Tunacık’tan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir’e hiciv!
05.12.2018 10:06:20

 

Samsunlu Şair Durmuş Tunacık’tan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir’e hiciv!

Samsunlu Şair Durmuş Tunacık, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı döneminde yanına gittiği Mustafa Demir’in AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesine yazdığı hiciv dolu bir şiir ile karşılık verdi.

Samsunlu Şair Durmuş Tunacık, Ankara’da Bayındırlık ve İskan Bakanıyken makamında ziyaret ettiği Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir’in kendisine gösterdiği tavrı şöyle anlattı;

“Ankara’da yaşayan teyzemin yanına eşim ve kızım ile gittiğimde; ailemi teyzeme bırakarak yanımda getirdiğim kitaplarımdan satmak amacıyla caddelerde dolaşmaya başladım. Yolda karşılaştığım bir vatandaşın; “Nerelisin” diye sorması ve “Samsunluyum” dememin ardından “TBMM’ye git, Samsunlu Bakanı ziyaret et” tavsiyesi üzerine dönemin Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir’in makamına gittim.

Sayın Bakan’a selam verdikten sonra; Bakanım, ben Samsunluyum. Kendi yazdığım şiirlerimden oluşan bir kitabım var. Bu kitaplarımdan satın alarak bana destek olabilir misiniz’ dedim.

Sayın Demir, bana “Böyle kitap mı satılır? Kitap kitapçılarda olur!” diyerek kitap almadan elini uzatarak bana kapıyı gösterdi.

Ben de üzgün bir şekilde Sayın Demir’in makamından ayrıldım”

Mustafa Demir’in Bakanlık yaptığı dönemde kendisine gösterdiği tavrı, yaşadıklarını “Kitap satın almasa dahi, bana biraz daha misafirperver davranabilirdi. Ben kendisine Samsunlu bir hemşerisi olarak ziyarette bulundum. Mustafa Demir isminin Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday olarak açıklandığını öğrenince o gün yaşadıklarım gözümün önünden bir perde gibi geçti. Yazdığım şiirle de tepkimi dile getirmek istedim” diyerek anlatan Tunacık’ın Mustafa Demir için yazdığı hiciv tarzı şiiri şöyle;

BÜYÜKŞEHİR ADAYI SAYIN MUSTAFA DEMİR

Ölümüne Tayyipci olmuşum bu cihanda

Yaptığı hizmetleri aşikârdır bu handa

Amma bu şiirimde hiciv var mevzu derin

Dostlarım bir ricamdır şiire kulak verin

Büyükşehir adayı Sayın Mustafa Demir

Kalbim mutmain değil olmasın şehre amir

İskân bakanı iken makamına gitmiştim

Kitap alır mısınız diye rica etmiştim

Kitap almak bir yana tavırları kabaydı

Beklediğim güler yüz bir de hoş merhabaydı

Kitabı almayışı çok önemli değildi

Tavırları yüzünden başım öne eğildi

Halka tepeden bakan başkan istemiyorum

Tavrıyla yürek yakan başkan istemiyorum

Şimdi başkan adayı ben nasıl oy veririm

Rey versem üzüntümden bir mum gibi eririm

Doğruyu ve yanlışı yazmalı daima şair

Yazmazsa vebaldedir dünyada ömür ahir

Ölsen de doğruları haykır şu Kâinatta

Yaradılış gayemiz belirtilmiş fıtratta

Durmuş’a gülmeyen yüz başkasına güler mi

Başkan olsa halkına mutluluklar diler mi.

 

Durmuş Tunacık Samsunlu Şair Mustafa Demir Samsun Büyükşehir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şiir mi? Bal gibi şiir..     2018-12-07 Bence siz kelime dağarcığınızı bir yoklayın!!! Günlük hayatta Türkçe olmayan bir çok kelime kullanıyoruz. mesela kullandığımız kiraz, limon, kilit gibi sözcükler Yunanca'dan alınmış. O zaman hepimiz Yunanca mı konuşuyoruz? Bir yorum yaparken cahillik seviyenizi ortaya çıkarmayın. Zira komik duruma düşüyorsunuz:)
Şiir mi? Bal gibi şiir..     2018-12-07 Şiirin kafiyeli olma gibi bir şartı yok tabii, ama kafiyeli yazana da neden yazıyorsun diyemezsiniz. Nitekim Halk Edebiyatçıları yıllardır duygularını bu şekilde dizelere dökmüş. Bu bir tercih meselesi ve kimseyi ilgilendirmez. Türkçe bilmeyen kişi kitap yazıyor diye bir tabir kullanmışsınız. Pardon da siz biliyor musunuz hangi kelimenin Öz Türkçe olduğunu? Hiç sanmıyorum. Çünkü Türkçe, başka dillerden alınan sözcüklerle bütünleşmiştir. Bunları dilimizden atamayız.
SAMSUN SEVDALISI     2018-12-06 Mesele,aday olunca propaganda yapmak değil, daima yoksulu fakiri gözetmektir. Zira mertebe Allah katındadır. Bu işin partiyle alakası yoktur, insan olmakla alakası vardır. AKP'liyiz eyvallah fakat, insanlara tepeden bakan başkan adayına sandıkta tepkimizi veririz. SAYGILAR..
SAMSUN SEVDALISI     0000-00-00 Mesele, aday olunca propaganda yapmak değil, daima yoksulu fakiri gözetmektir. Zira mertebe Allah katındadır. Bu işin partiyle alakası yoktur, insan olmakla alakası vardır. AKP'liyiz eyvallah fakat insanlara tepeden bakan başkan adayına sandıkta tepkimizi veririz. Saygılar..
Mehmet köse     0000-00-00 Gerçekler taş gibi ağırdır acıtır şairin yüreğine sağlık
Şiir mi?     0000-00-00 Şiiri sadece uyak veya güzel söz olarak görenler önce kitap okusunlar. Türkçe yazamayan kitap yazıyor. Ne güzel. Kitap tabi ki kitapçıda satılır. Ne alaka sen git bakana kitap satmaya çalış, niye? Samsun'luymuş. E o zaman her Samsun'lu gitsin bakana. Komedi, trajedi. Bu lümpen ve mikro ırkçı gariplikler hiç bitmeyecek gibi... Yazık... Sayın eski bakan çok büyük adammış ki yeniden aday yapılmış. Hadi tıpış tıpış oy vermeye. Boş verin herkes torpil bulmaya baksın. Bu ülke böyle kalkınır...
Memleket     0000-00-00 Memleketimizin insanına yapılacak bir davranış degil yazık cok yazık o makama getirmiş halk onu ve tavrına bakın birde buyuksehır adayı gösterilmiş Samsun halkı buna sandıkta cevap vericek illaki saygılarımla...
GALERİLER