Samsunspor Başkan İsmail Uyanık kulübün borçlarını konuştu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsunspor Başkan İsmail Uyanık kulübün borçlarını konuştu!
30.08.2018 10:40:28

 

Samsunspor Başkan İsmail Uyanık kulübün borçlarını konuştu!

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, Nuri Asan Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, eski yönetici alacakları ile ilgili soru üzerine, “Her gelen ‘Kazım Yılmaz borcunu affederse Samsunspor kurtulacakmış’ moduyla herkes Kazım Yılmaz’ın üzerine yürümüş.

KULÜBÜN BORÇLARINI ÖDEYEREK SATIN ALMAK ZORUNDAYIZ

Onda da böyle bir refleks doğmuş. Zaten bu ligde bir gelirimiz yok. Ben oturup konuştuğumuz zaman hepsiyle bir noktaya varacağımızı düşünüyorum. Alacaklar döviz endeksli olduğu için kur farkından dolayı borçlar devamlı büyüyor. Dolayısıyla kimsenin kötü niyetli olacağını düşünmüyorum. Bizim açımızdan şu anda rahatsız edici borçlar listesinde yönetici borçları gözükmüyor.

Biz hacıağa takımı falan değiliz. Türkiye’de futbol işini iyi bilen insanların bir araya geldiği iyi bir şirketimiz var. Ben futbol işini iyi biliyorum. Yüksel Yıldırım finansman işini iyi biliyor. İkimizde her şeyimizle bu işin içerisindeyiz ve gereğini yapacağız. Samsun bir futbol şehridir. Şuanda bulunduğumuz üçüncü ligden kalkındırmak adına gereken fedakarlığı yapıyoruz. Kulübün borçlarını ödeyerek satın almak zorundayız. Devamında inşallah bütçesi denk, ithalatını, ihracatını karşılayan, kendi futbolcusunu kendi yetiştiren, başarı ile prim yapan bir takım oluşturmak istiyoruz. Ben 5 sene içerisinde bu kulübü kendi kendi yeten bir hale getirmek zorundayım. Biz yukarıda batık firmaların yani batık kulüplerin boğazlarına kadar borca kapılmış, gömülmüş büyük kulüplerin sistemine uyamayız. Yukarı çıkıp onların verdiği paraları vermeye kalkarsak 2 sene de onlar gibi batık duruma düşeriz. Biz denk bütçeyle gideceğiz. Açık vermeyeceğiz. İthalatımız, ihracatımıza denk olacak.

Şirketleşme tamamen bürokratik işlerle yürüyor. Osman Arslan şirketleşme işleri ile uğraşıyoruz. Ticaret Odası’na gidiyor, prosedürleri yerlerine getiriyor. Benim için şirket veya dernek fark etmez. 4-5 sene sonra Samsun şehri ‘bu şirketi bana sat’ dediği zaman satıp çıkar gideriz. Bu gönül birliği, destek var olduğu müddetçe biz bu işin içerisindeyiz. Biz Samsunsporlu olduğumuz için futbolun içinde varız. Bunun için Samsun’dayız. Samsunspor’un 70 milyon da borcu olabilirdi, 90 milyon da, 100 milyonda olabilirdi. Buna bakarak girmedik. Yılport isminin de bir acelesi yoktu. Ama federasyon bize ‘eğer reklam alacaksanız Eylül ayında yapılacak olan federasyon toplantısına bu kararı yetiştirmeniz gerekiyor’ dedi.

BORCUMUZ 55 MİLYONU GEÇTİ

Borcumuz 55 milyonu geçtiği kesin. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum inanılmaz bir döviz kurlarındaki artış var. Dolayısıyla Euro ve dolar borçlarımız zaten yüzde 30-40 katlandı. 50 milyonun 20 milyonu dövize bağlı borçsa bunlar artıyor. Hesapta olmayan, henüz borcu kesinleşmemiş bazı alacaklar var. Biz tahtayı açmak için kimse bize bir kuruş indirim yapmadı. Bazı bu işi iş edinmiş avukat güruhu var.  Bunlar Samsunspor’un bütün sıkıntılı işlerindeki isimler. Bunlar senelerdir Samsunspor üzerinden davalar alarak, futbolcuların üzerinden davalar alarak bu işi yapıyorlar. Samsunspor’un şirket olduğunu duyunca teşekkür ettiklerimiz haricindeki hiçbir alacaklı, hiçbir futbolcu bir kuruş inmediler. Eğer Samsunspor küme düşseydi veya Samsunspor şirket olmasaydı, tahtasını açtırmak gibi bir kaygısı olmasaydı bu insanların hiçbiri paralarını alamayacaktı. Ne yurt dışındakiler, ne de yurt içindekiler. Coşkun Zeren arkadaşımız kendi döneminde hukuku olan yabancı futbolcularla anlaşmaya çalıştı. Avukat devreye girip onların anlaşmalarını bozdurmaya çalıştı. Türkiye’de son dönemde paraları kazanan aracı menajerler, gerçekçi olmayan, dürüst olmayan bunlarla işbirliği yapan bir kısım yönetici ve spor hukukçuları. Bunların hepsi bu büyük paranın, Türk halkının, Türk hükümetinin, Türk siyasetinin futbolun gelişmesi için öngördüğü, vermeye çalıştığı,  parayı paylaşan güruhtur. Bunu da ancak şirketleşme yoluyla bunları ortadan kaldırabiliriz. Bu karanlık durum devam ettiği müddetçe bu kötü niyetli insanlar para kazanmaya ve Türk futbol unun sırtından asalak olarak kan emmeye devam edecekler.

SAMSUNSPOR DENETLENİYOR

Tahminime göre Samsunspor 30 milyon bütçe ile bu sezonu tamamlayacaktır. Samsunspor’u şuanda denetleyen 2 tane özel firmamız var. Samsunspor’da geçmişten bu yana avukatlık anlamında kötü niyetli veya mesleki hataları çıkartıyorlar. Çünkü burada birçok avukat hataları yüzünden mükerrer paralar ödedik. Bir sürü 35 yaşındaki oyuncular futbol oynamadan bu fakir şehrin paralarını sömürmeye devam ettiler. Futbol oynamıyorlar, 3 senelik sözleşme yapıyorlar, gidip memleketi Brezilya’da yatıyorlar. Bu fakir şehrin parası ile her sene 400 bin – 500 bin Euro ile gününü gün ediyorlar. Bütün bu eksiklikler kulübün kurumsal olmamasından kaynaklanıyor. Biz eski başkan 5 kuruşunu almamasının peşindeyiz. Bu taraftan da kürekle menajerlere, avukatlara, hak etmeyen oyunculara para dağıtmışlar. Kimse bunları konuşmuyor. Biz ‘Samsunspor’un borcu 55 milyon lira olsa alırdık, 90 milyon lira olsaydı almazdık’ dediğimiz bir şey yok. Bu 100’de 105’te olsa alırdık. Biz Samsunsporumuzu alıyoruz. Benim gönlümde bu kulübün marka değeri milyar dolarlarla ölçülmez.

Samsunspor İsmail Uyanık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER