Sanayisi olmadan kenevir üretimini artırılırsa birkaç yıl sonra yeniden üretimi daraltacaktır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sanayisi olmadan kenevir üretimini artırılırsa birkaç yıl sonra yeniden üretimi daraltacaktır!
28.03.2019 08:55:26

 

Sanayisi olmadan kenevir üretimini artırılırsa birkaç yıl sonra yeniden üretimi daraltacaktır!

Tarım ve Orman Bakanlığı Kenevir Yetiştiriciliği Hizmet içi Eğitim Toplantısı Samsun’da yapıldı.

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, Ülkemizde kenevir yetiştiriciliği 29 Eylül 2016 tarihli ve 29842 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik” kapsamında 19 ilimizde izinli olarak yapılabilmektedir” diyerek şöyle devam etti;

 “İlimiz Kenevir üretimi konusunda eski tarihlere sahip olup Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bu konu yazılı olarak bulunmaktadır. Birçok köyümüzde kendirlik diye mahalle ya da mevkiler bulunmaktadır. Samsun olarak üreticinin Kenevir üretiminde sıkıntısı yok kenevir tarımsal üründen çok ilimiz için bir kültürdür. Ancak üreticilerle birlikte sadece kenevir üretmek değil kenevirin sanayisini de İlimiz de, Vezirköprü İlçemizde görmek istiyoruz. Sanayisi olmadan kenevir üretimini artırmak birkaç yıl sonra yeniden üretimi daraltacaktır. Bu konuda üretime üreticiye bize destek verdiği için Bakanlığımıza, Ondokuz Mayıs Üniversitemizin Değerli Hocalarına ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünün idari ve teknik kadrosuna, son bir yıldır kenevir soyma ve işleme konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü ASTAB Makinaya teşekkür ediyorum. Üretimde marka olmak için sanayicilerimize Samsun'a Vezirköprü'ye bekliyoruz.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar AK; Enstitümüz ve çalışma arkadaşlarımız Üniversite ile birlikte Narlı ve Vezir çeşitlerinin ıslahı konusunda çalışmanın tescil aşamasına geldiği üretimin yaygınlaştırılması için çalışıldığını belirtmiştir.

 

kenevir yetiştiriciliği Vezirköprü Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER