Sarı Nokta Göz Hastalığı Nedir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sarı Nokta Göz Hastalığı Nedir?
22.05.2019 13:47:53

 

Sarı Nokta Göz Hastalığı Nedir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, sarı nokta (makula lutea) hastalığı konusunda uyarılarda bulundu.

Spesifik bir nedeni olmamasına rağmen daha çok 50 yaşın üzerindeki bireylerde ortaya çıkan söz konusu hastalık için Op. Dr. Karaca, “ Göz arkasındaki retinada yer alan sarı renkteki  görme hücrelerinin barındığı merkezdir. Bu merkezin yaşamış olduğu dejenerasyon, halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonudur.  

Tam olarak bilinmese de sarı nokta hastalığının yaşanma sebebi, farklı retina hastalıkları, güneş ya da zararlı ışınlar gibi faktörler etkileyebildiği gibi çinko eksikliği yaşanan beslenme sonucunda da görülebilmektedir. Bakılan objelerin etrafının görülüp merkezinin görülememesi, eğik, çarpık ya da bulanık görme gibi belirtileri bulunan hastalık uzun süreli görme kayıplarına sebep oluyor. 

İleri yaşlarda görülen sarı nokta hastalığı, genç bireylerde de belirli durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bunlar hipertansiyon, metabolik hastalıklar ya da güneş ışığına fazla maruz kalınması durumda oluşabilmektedir. 

Erken teşhis edilebildiğinde engellenebilir yöntemler bulunmaktadır. Bunlar içerisinde beslenme odaklı özellikle çinko değeri yüksek besinler hastalığın etkisini azaltabilmektedir. Son dönem tedavi yöntemleri arasında ise göz içi enjeksiyon tedavisi uygulayarak hastalığın önüne geçilebilir.” diyerek sözlerine son verdi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlı ve Hastalıkları Op. Dr. Candan Karaca sarı nokta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER