Satılan değerler, millilik ve çağ atlayan ekonomi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Satılan değerler, millilik ve çağ atlayan ekonomi!
01.03.2018 14:01:09

 

Satılan değerler, millilik ve çağ atlayan ekonomi!

Bir ülkede ekonominin düzelmesi için olmazsa olmazların başında üretmek ve ürettiğini pazarlamak gelir. Üretim yapamadığı gibi tüketimde de dışa bağımlı olan bir ülkenin kalkınması söz konusu olamaz. Üretim olmadan ekonominin düzeldiği iddiası toplumu kandırmak ve siyaseten günü kurtarmaktan başka bir değer ifade etmez.

Kalkınma veya daha uçuk bir ifade ile çağ atlama iddialarının ne kadar doğru olduğunu test etmek için bazı verilere bakmak gerekir. Dünya devlerini bile kıskandıracak boyutta ileri gittiğimizin ölçüsü nedir? Hangi üretimimiz ile Çin’i bile bize imrendirecek seviyeye geldik? 15 Yıldan bu yana üretimde istihdama yönelik mesafe alabildik mi? İhracatımız ithalatı karşılıyor mu? AKP iktidarının göreve başladığı 2003 yılında sahip olduğumuz milli değerlerin ne kadarını koruyabildik? Yoksa yüzlerce devlet malını satmamıza rağmen, bocumuzun 220 Milyar liradan 15 senede % 400 artarak 900 Milyar liraya fırlaması mı ekonomide çağ atlamamızın ölçüsü?

15 Sene içinde satılarak elden çıkartılan işletmelerin, taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının, fabrikaların, stratejik özelliği olan kurum ve kuruluşların listesini yapmaya veya sayılarını bildirmeye bu satırların yeterli olacağını sanmıyorum. Ama şu anda; para, sigortacılık ve iletişim sistemleri gibi ekonomi açısından stratejik önemi olan sektörlerin yabancıların elinde olduğunu beyan etmek, ne kadar çağ dışı kaldığımızı anlatıyor olsa gerek.

Hükümet şimdi de 14 adet Şeker Fabrikasını satmanın hesabı içinde. İnsan sağlığına zararlı Nişasta Bazli Şeker üreten Eskişehir’de kurulu Amerikan Kargil şirketinin önündeki yerli üretim rekabetinin kaldırılması için; Şeker Pancarına kota üstüne kota uygulandı. Sonunda, senede 3 veya 4 ay kadar üretim yapabilen şeker fabrikaları her türlü olumsuzluğa rağmen hem de kâr ederek ayakta kaladılar. Hükümetin satış listesinde yer alan Ilgın Şeker Fabrikasının geçen seneki yıllık kârının 33 Milyon lira olduğu bildiriliyor. Sadece bu rakam bile şeker fabrikalarının satışlarının ekonomimiz yönünden ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor.

Kaldı ki, milli servetlerimiz niteliğinde olan şeker fabrikalarının sadece parasal açıdan bakarak değerlendirilmesi son derece yanlış olur. Şeker Pancarından elde edilen şekerin nişasta bazlı şekere göre insan sağlığına daha az olumsuz olduğu ve bir pancar tarlasının ondan on kat daha büyük ormandan daha fazla oksijen ürettiği bilinen bie gerçek.

Ayrıca şeker fabrikaları; bulunduğu bölgeye ekonomik katkısı nedeni ile orada yaşayan insanların büyük şehirlere göç etmelerini engellemek gibi stratejik bir işlev yürütmekte. Sonra geçmiş iktidarlardan bize sermaye ve ekonomik değer olarak kalan eserleri korumak herşeyden önce vatadaşlık görevi olarak kabul edilmelidir.

Görüldüğü gibi millilik veya yerlilik lafla olabilecek bir şey değil. % 100 Yerli ve % 100 milli olanların bıraktıkları eserleri satarak elden çıkarmak yerlilik veya millilik palavraları ile örtülemez. Bu halimizle ekonomide çağ atladık öyle mi? Merhum Erbakan Hocamız hayatta olsaydı, “Hadi ordan, hadi ordan, hadi ordan derlerdi. Vefatının 7. Senesi münasebetiyle kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.

Nuri Başar

şeker fabrikaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert