Sebahattin Gülçiçek: Yeni imar yönetmeliği büyük kargaşa yaratacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
 Sebahattin Gülçiçek: Yeni imar yönetmeliği büyük kargaşa yaratacak!
28.09.2017 16:47:29

 

Sebahattin Gülçiçek: Yeni imar yönetmeliği büyük kargaşa yaratacak!

SEBO Gayri Menkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, Yeni imar yönetmeliğinin Ekim ayı itibariyle uygulamaya konulacağını belirterek, bu tarih itibari ile 1985 tarihli eski imar yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılacağını belirtti.

Gülçüçek, yeni yönetmeliği şehir merkezlerinde uygulamanın oldukça zor olacağını da belirterek, “Çünkü şehir merkezlerinde boş arazi bulmak neredeyse imkansız. Samsun artık batıya doğru büyüyor. Yeni imar yönetmeliğini yeni imara açılacak bölgelerde uygulamak çok daha kolay olacaktır” dedi.

SEBO Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek şöyle devam etti,

“Yeni yönetmelik konsept projeler geliştiren firmaların elini kolunu bağlayacak Yeni yönetmelik adeta konsept proje yapmanın önü kapanmış olacak. Buda yurtdışından gayrimenkule yatırım yapan kişilerin sayısını azaltacak. Gayrimenkul sektörü ekonominin lokomotifi. Bu nedenle yönetmeliğin değişmesi şart diye düşünüyorum.

VERİLMİŞ HAKLAR GERİ Mİ ALINACAK

Yeni yönetmelik içerik açısından sektöre bir standart getirerek çarpıklığı ve karmaşık planları ortadan kaldırmayı hedefliyor fakat verilmiş olan hakların alınması anlamına da geliyor.

Yeni imar yönetmeliği inşaat ve gayrimenkul sektörünü bölmüş durumda. Bir kısım sektör temsilcisi arkadaşlar yeni imar yönetmeliğini onaylamadıklarını belirtirken, bir kısmı ise doğru adım atıldığını söylüyorlar.

En büyük tartışmanın ise emsal üzerinde olduğu görmekteyim.

Emsali 1.9 olan bir arsanın önündeki yol genişliğine göre kat yüksekliğinin verilecek olması çok büyük sıkıntılar yaratacaktır bunu şimdiden görüp tedbir alınması gereklidir bir örnek verecek olursa 1 ekimden önceki yönetmenliğe göre emsalin oranında kat yüksekliği yapa biliyordun arsanın önünden 10 m genişliğinde yol geçiyorsa arsanın emsali kurtarıyorsa 8kat veya 9 kat yapma hakkın var şimdi ise 1 ekimden sonra arsanızın önünden aynı yol 10m geçiyor 3 kat yapabiliyorsunuz şimdi soruyorum bu nasıl olacak yolun karşısı 8 kat diğer taraf 3 kat yapacak  vatandaşın çok büyük hak kaybı olacaktır bunu görmek ve buna göre tedbirler almak gerekir.

Yoksa ülkenin lokomotifi olan inşaat sektörü olumsuz etkilenecek ve büyüme oranlarına bu olumsuzluk direk yansıyacaktır. Yeni kanunla birlikte tam bir kaos ortamı olacaktır nedeni açık vatandaşın hak kaybı büyük piyasanın bu durgunluğuna bir de bu kanun eklenince bu kışın zor geçeceği aşikardır.

Biz sektör temsilcilerinin Yetkililerin bu olumsuzlukları görüp tedbirler alacağını umut ediyoruz.

Sebahattin Gülçiçek SEBO Gayrimenkul Yeni imar yönetmeliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert