Seçim Manipülasyonuna Khk İle Dur Dendi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Seçim Manipülasyonuna Khk İle Dur Dendi
28.08.2017 11:44:07

 

Seçim Manipülasyonuna Khk İle Dur Dendi

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkartılan ve 25 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organlarıyla oda ve borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı getirildi.

BARAN: ŞEFFAF VE ADİL BİR SEÇİM OLACAK-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Haziran ayından itibaren şirket kuruluşlarında Ankara özelinde aşırı bir artış olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Şirket kuruluşlarındaki artış Temmuz ayında %112’ye çıktı. Bu artışın, seçimleri manipüle etmeye yönelik paravan şirket kuruluşlarından kaynaklandığını tespit ettik. Haziran ayından itibaren Ankara Ticaret Odası’nda kurulan şirket sayısında dikkat çekici bir artış oldu. Bu işin arkasında FETÖ bile olabilir. Girişimlerimiz üzerine devletimizin ilgili mercileri de konuyu mercek altına aldı ve bu Kanun Hükmünde Kararname ile tedbir  alındı” dedi.  

Kurulan bu şirketlere ilişkin Haziran ayından itibaren titiz bir inceleme yapıldığını belirten Baran, “Belli firmalar çalışanlarına ev adreslerinde şirket kurduruyor. Ev halkının bundan haberi yok. Asgari ücretle çalışan insanları büyük yükün altına sokuyorlar. Baskı ile kurdurulan paravan şirketler bunlar. Pek çoğu gelip bize dert yanıyor. Gelecekleri ile oynanıyor insanların. Savcılığa gidecekler var içlerinde. Bu şekilde şirket kuranların ilgili makamlara başvurup gerekli işlemleri başlatmaları çok önemli. Aksi taktirde gelecekte daha büyük sıkıntılar yaşayabilirler” dedi.

Oda seçimlerinin şeffaf bir şekilde yapılması için göreve geldikleri andan itibaren çalıştıklarını bildiren Baran, “Ankara Ticaret Odası yönetimi olarak en önem verdiğimiz husus seçim güvenliği. Hiçbir dönemde olmadığı kadar şeffaf bir seçim yapılacak. Seçimlere gölge düşmemesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu. Baran, seçim hazırlıkları konusunda şu bilgiyi verdi:

“Üye sicil kayıtlarını internet sitemiz üzerinden üçüncü kişilerin paylaşımına açtık. İsteyen herkes üye firmalarımızı ünvanı, sicil numarası, yaptığı iş veya faaliyet kodu üzerinden sorgulama yapabilir. Üyelerimiz yapılacak seçimlerde kendilerini temsil edecek sektör temsilcilerini, faaliyet koduna ve meslek grubuna göre seçecek. Mevzuat gereği Maliye Bakanlığından üyelerimizin faaliyetlerine ilişkin en güncel verileri alarak güncelleştirme işlemlerini gerçekleştirdik ve değişiklikleri üyelerimize tebliğ ettik. Herkes şundan emin olsun. Seçmenin hür iradesi sandığa yansıyacak. Bu konuda kimsenin kimseye baskı yapmasına müsaade edilmeyecek. Bu tip baskılara maruz kalan olursa bize gelsin, gereğini yapalım.”

ATO Ankara Ticaret Odası FETÖ KHK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert