Şehir Plancıları Odası dut yemiş bülbül gibi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şehir Plancıları Odası dut yemiş bülbül gibi!
18.10.2018 08:15:27

 

Şehir Plancıları Odası dut yemiş bülbül gibi!

ANKARA Çevre Düzeni Planı var ama yok.

İmar hareketleri 2038 planı yerine 2023 eski plan değişikleri üzerinden gidiyor.

Ulaşım ana planı ile makro plan birbiriyle eşleşmiyor.

Ankara Ulaştırma planlarını daha önce İçişleri Bakanı Soylu’ya soran CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil “Bütüncü bir planlamanın olmayışı Başkent Ankara’ya yakışmıyor” diyor.

Yeşil’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“100.000 ölçekli Ankara Çevre Düzeni 2038 planına göre yapıldığı iddia edilen 25.000 ölçekli nazım plan değişiklikleri ve revizyonları ile şekillenen Ankara kent bütününe ait, tek elden kapsamlı yeni nazım planlar da üretilmemiştir. Yapılan incelemede, Ankara’nın kent Anayasası niteliğinde ve ulaşım ana planını içeren Ankara’nın kent bütünü yeni Çevre Düzeni Planı 2038’e karşı İdare mahkemelerinde devam eden bir davaya da rastlanamamıştır.

Gelinen noktada; 2023 eski nazım planlar üzerinden overlok rant yamaları ile kent şekillendirilmektedir. 2038 Ana plana, dava açıldıysa hangi mahkemeye açılmış? Dava reddedildiyse? Red gerekçesi konusunda kamuoyunda şüpheli durumlar oluşmuştur.

Keza, 13 Ocak 2017 tarihli 116 sayılı Ankara BŞB meclis Kararı ile; “Ana planın ‘sadece kentsel alan dışı alanlardaki alt ölçekli planlarda bağlayıcılığı olacak’ ilke kararına” karşı da açılmış bir dava bulunmamaktadır dedi. Ancak sorularına cevap gelmedi.

"Ulaşım Ana Planı" diye bir Plan Kademelenmesi Yoktur.! Asıl olan Çevre Düzeni Planlarıdır...

Mekansal planlar yönetmeliğinde; Ulaşım ana planları; Kent bütünü Çevre Düzeni Planları ile "gerektiğinde"! uyum içinde olur" hükmü ile  sözde "tavşan ulaşım ana planları" formülü ile plan karmaşası yaratmamak ve de imar davalarında sonuçlanması uzayan yargı kararlarının ; olası olumsuz fiili durumlarının gerisinde kalarak davaların konusuzluğa terk edilmemesi için, Yeşil'in İçişleri bakanına soru önergesinden de ve 5 aydır cevap yok.

Ankara Ulaştırma planları Nihat Yeşil Şehir Plancıları Odası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
şakir     2018-10-18 Dut Yemiş Bülbül Hep dinleyerek, geçti bir asır, Söylenir nutuk üstüne nutuk. Sirk aynasından bir tarih yansır, Normali nasıl, hepten unuttuk. Karun mal sayar, elleri nasır, Nemrutun derdi, yüce bir koltuk. Bülbülün sesi, sanki hala sır, Duta alışmış, dilleri tutuk...
GALERİLER