Şehir Plancıları Odası Yazarımız Tahir Çalgüner hakkında soruşturma başlattı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şehir Plancıları Odası Yazarımız Tahir Çalgüner hakkında soruşturma başlattı
03.07.2018 15:51:02

 

Şehir Plancıları Odası Yazarımız Tahir Çalgüner hakkında soruşturma başlattı

​Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’ye 3. bir transit yol yapma planını ortaya çıkaran Akasyamhaber yazarı Şehir Plancısı Tahir Çalgüner’e, Şehir Plancıları Odası tarafından soruşturma açıldı.

Basın açıklama ve beyanları nedeniyle komik gerekçelerle açılan soruşturmanın akıbeti şehir plancıları camiasında günün konusu oldu.

AUAP 2038 ve ODTÜ yollarını sorgulayan Çalgüner, arı kovanına çomak soktu.

AKASYAM olarak, ŞPO yönetimine ve Gazi üniversitesi plan ofisine açık çağrıda bulunup cevap istemiştik ancak geri dönmediler Çalgüner'e açılan gerekçesiz soruşturma ile bir cevap verilmiş oldu.

Soruşturma nedeni ise oldukça ilginç;  Belki Çalgüner'i itham edemeyecekleri tek konu olan: Odanın yaptığı “toplumsal” muhalefete engel olmak ve mevcut oda yönetimini yazılı ve internet basını yoluyla eleştirmek.

Bu konuda görüşlerini aldığımız Şehir ve bölge plancısı Çalgüner; Ş.P.O’nun “çakma muhalefet anlayışının deşifre edilmesinin toplumsal bir muhalefet görevi olduğunu söyledi. Çalgüner; “İmar ve planlama konularında bu muhalefeti ve dava açma hukuki hakkını, hakkıyla kullanan sadece Mimarlar odası var. Endişem odur ki; mahkemeler de açılan davalarda bundan sonra özellikle Kent bütününü ilgilendiren büyük ölçekli imar ve planlama projelerinde; Mimarlar odasının dava açma ehliyeti olmadığı yönünde, ya da “ilgili meslek odası olmadığı” yönünde alınacak kararlara sıklıkla rastlayabiliriz.” dedi.

“KONJEKTÜR ODALARI” MI YARATILIYOR?

Çalgüner, Torba Yasa çıkışından önce de filen bazı meslek odalarının başına “torba” geçirildiğini yâda başına torba geçirilmiş kişiler tarafından yönetildiğini vurguladı. “Hayat boşluk kaldırmaz” diyen Çalgüner; “Toplumsal sivil muhalefette bir boşluk olursa, toplum bu örgütlenmeyi başka mekanizmalar kurarak aşar. Ancak burada temel görev meslek odası üyelerine düşüyor. Meslek odası üyeleri açılan davalara “müdahil olma” dilekçesi vererek teknik ve mesleki görüşlerini dosyaya iletebilirler. Ayrıca; odalarını denetleyebilir ve sorgulayabilirler. Şehir plancılarını ben bu konuda biraz ihmalkâr görüyorum.” dedi.

ŞEHİR PLANCILARI ODASINA ÇAĞRI

Özellikle ODTÜ yolları ve AUAP 2038 gibi kent bütünü ve makro formunu ilgilendirecek “büyük projeler” ile ilgili şeklen yada esastan açacakları dava dilekçelerinin tam metnini odanın web sitesinden yayınlama önerisinde bulunan Çalgüner; toplumsal muhalefet görevi üstlenen kişilerin şeffaf olması gerektiğini belirterek toplumsal sesin volümüyle teknik açıdan oynamayın dedi.ŞPO açtığı soruşturma ve davaların geneldeı kaybetmeye yönelik açar burada da iki işi bir arada yapmışlar anlaşılan diyerek de  ekledi.

ÇALGÜNER YOLUNA DEVAM EDİYOR

Çalgüner;  Üniversiteler – Oda yönetimleri – Belediye Başkanları üçgeninde geliştirilen “büyük rantsal projelerin” toplumsal projelere dönüştürmesi gerektiğini vurguladı. Çalgüner “Bunun için toplumun ve özellikle meslek adamlarının duyarlılıklarını konjektürel olarak bu üç kuruma kaydırması gerekir” dedi. Oda mevcut yönetimi tarafından kendisine açılan soruşturmaya da “disiplin soruşturması” olarak değil “meslek (adamı) disiplini” sorunu olarak baktığını söyleyerek. Bu tür Gökcekvari çıkışlar bana “vız gelir tırıs gider” dedi.

 

Şehir Plancıları Odası Tahir Çalgüner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert