Şehir Plancıları Odasına ağır eleştiri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şehir Plancıları Odasına ağır eleştiri
23.07.2018 09:31:08

 

Şehir Plancıları Odasına ağır eleştiri

Meslek odalarının, onaylanan Ankara ana planı 2038 incelemeye gidiyoruz çağrısının, Gökçek'in daveti üzerine yapıldığı anlaşıldı.

24 Nisan 2017 saat 14.00 da üyelerine Belediyede buluşulması çağrısı yapan meslek odalarına, meslektaşlarından tepki geldi.

Şehir plancıları odasının 1 ve 3 Nisan 2017 tarihli basın açıklamasında; "Ankara İli 2038 Çevre Düzeni Planı Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin 13.01.2017 tarih ve 116 sayılı kararıyla onaylanarak 16.02.2017-17.03.2017 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştır. Planın üretim sürecindeki eksikliklerinin yanında plana ilişkin teknik değerlendirmelerimizi yapabilmek adına askıdaki planı ve eklerini incelemek için gerekli adımları attığımızda ise usulsüz askı süreciyle karşı karşıya kaldığımızı fark ettik.

Bu açıklamada plan yapım tekniklerine aykırı bir biçimde hazırlanmış planı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin Ankaralılarla bu planı mevzuata aykırı şekilde paylaşma(ma) biçimini sizlerle paylaşmak isteriz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak söz konusu usulsüzlüğü 23.02.2017 tarihinde Sulh Hukuk Mahkemesi'ne taşıdık.  Bu kapsamda gerekli tespit bilirkişi tarafından yapılmış ve usulsüzlüğü net bir şekilde açıklar nitelikte bir rapor oluşturulmuştur." diyen oda açıklamasına Çalgüner'den tepki geldi.

ANKARA ULAŞIM YENİ ANA PLANI 2038 PLANI BUHARLAŞTI MI?

Şehir plancısı Tahir Çalgüner’in görüşü şu; Ana planın kesinleşme tarihi: 13 Ocak 2017 tarihidir.1 ay gecikmeli askıya çıkarıldı. Yani 13 Mart 2017 tarihi, idare mahkemesine planın iptal davası açılması için son tarihti. Bu süre içinde plana belediye nezdinde odalar tarafından yapılan bir "itiraz olmadığı, odanın basın açıklaması ile sabittir. Odanın sulh hukuk mahkemesine gitmesi zaman kaybı ve çok gereksiz şekilci bir davranış olmuştur. Bile bile yapılan bu ortak " plan raporları talep"  mizanseninde; iki aktör vardır.

Birisi meslek odaları, diğeri ise; belediyedir. Keza, oda tarafından yapılan 3 Nisan 2017 tarihli basın açıklamasında; planın, esastan iptali yönünde idare mahkemesi süreci ile ilgili bir ek açıklamaya bilerek yer vermemesi manidardır. Planın ulaşım ana aksları ve güzergahları incelendiğinde;  ODTÜ 3. transit dikey yol ve AOÇ'ye önerilen yeni anayolların ise ana planda gözle görülür ve net bir şekilde işlendiği görülecektir diyerek, Ankara Ana plana dava açma süresinin idare mahkemesinde zaman aşımına uğratılması tehlikesine dikkat çekti.

UNUTTURULAN 13 OCAK 2017 116 SAYILI BELEDİYE MECLİSİ KARARI NE DİYOR? 2023 ANKARA ÇEVRE DÜZENİ NAZIM PLANI YÜRÜRLÜKTE DEĞİL.

Odalar ana plana dava açarsa, yarısına dava açar.

Diğer yarısına dava açması, kent içi alanlarda devam eden projelerinin konusuz kalması endişesi, odaları düşündürüyor dedi.

Meslek odalarının açtığı imar davalarının önemli bir bölümü kent içi alanlarda... AOÇ, ODTÜ, ULUS vb.

Dolayısıyla, Gökçek; kent dışı, kentsel saçak alanlardaki benim projelerime dava açmazsanız, bende sizi kent içindeki alt ölçekli devam eden davalarınızda, ANA PLAN ' kılıcını başınızda tutmam demiş olabilir.

Meslek odaları, bu konuda top çevirdiklerini ve bazı akademisyenlerle odalarda sözde söyleşiler düzenleyerek, konunun hararetini almaya yönelik algı yönetimi ile işi götürmeye çalışsalar da artık mızrak çuvala sığmıyor diyen Çalgüner; odaları cesaretli davranmaya davet etti. Bu kurnazlığın fikir babası olan, Gazi Ulaşım ana planı ofisi yöneticisi Metin Şenbil'i de açıklama yapmaya davet etti. Meslek odalarının da vakit geçirmeden ana plan üzerinden yaşanan Ali Cengiz oyunları hakkında bilgilendirici basın açıklaması yapması gerektiğini tekrarladı.

Son olarak Tahir Çalgüner meslek odaları başkanlarına seslenerek; hiçbir Ankaralı, Ankara kentini aranızda Gökçek ile ikiye ayırmanıza izin vermez. Gelin, yol yakınken Ana planın tümünün iptali ve 13 ocak tarihli 3 sayfalık meclis kararının kendisini yargıya götürün. Gökçek'ten korkmayın. dedi. Bu şekilde, perakende dava açma sürecine bir son verelim diyerek odaları hukukun şehircilik meslek etiğinin 0pp gereği neyse, fazla düşünmeden onun gereğini yapmaya davet etti.

Ana plan bir kentin anayasasıdır.

Dolayısıyla Ankara kenti il sınırları içinde uygulama biçimi olarak, coğrafi bir alan ayrıcalığı gözetmeden, bu bağlamda yapılacak tüm üst plan ve alt ölçekli projeler ve olası dava süreçlerinde de bağlayıcıdır. dedi.

Kentin toplamını içi ve dışı diye ayırmak bir kent ayrımcılığı suçu ve bütüncü planlama ilkelerine teknik ve hukuki açıdan ters bir durumdur diye de ekledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızılay Meydanı’nın isminin 15 Temmuz Milli İrade Meydani olarak değiştirilmesine Şehir Plancıları Odası tarafından dava açılmıştı.

Şehir plancıları odası Tahir Çalgüner Ankara Büyükşehir Belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert