Şehirlerin milletvekili sayısı değişiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şehirlerin milletvekili sayısı değişiyor!
27.07.2017 13:19:22

 

Şehirlerin milletvekili sayısı değişiyor!

Anayasa değişikliği ile 600'e çıkarılan milletvekili sayısı nedeniyle, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları da değişiyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni sayılara göre İstanbul'un çıkardığı milletvekili sayısı 9 artış ile 97'e çıktı.

Seçim çevresi 3'e çıkartılan Ankara ise 36 milletvekili çıkartacak. İzmir 28, Bursa 20 milletvekili çıkartacak.

Şehirlerin milletvekili sayısı değişiyor! İstanbul 100'e yaklaştı, Ankara 3'e bölündü...

Anayasa değişikliği ile 600'e çıkarılan milletvekili sayısı nedeniyle, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları da değişiyor. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni sayılara göre İstanbul'un çıkardığı milletvekili sayısı 9 artış ile 97'e çıktı. Seçim çevresi 3'e çıkartılan Ankara ise 36 milletvekili çıkartacak. İzmir 28, Bursa 20 milletvekili çıkartacak...

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları, anayasa değişikliği ile getirilen 600 milletvekili sayısına göre yeniden hesaplandı. Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükseldi ve iki olan seçim çevresi üçe çıkarıldı. İstanbul'da 88 olan milletvekili sayısı ise 97'ye çıkarıldı.

ANKARA'NIN SEÇİM ÇEVRELERİ

Milliyet'in haberine göre, Ankara'nın seçim çevreleri de bu kapsamda yenilendi. Ankara'da Birinci Bölge: Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı ve S.Koçhisar, İkinci Bölge: Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar, Üçüncü Bölge: Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle olarak yeniden düzenlendi.

İSTANBUL'UN MİLLETVEKİLİ SAYISI 97

Yine, 97 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3, 20 milletvekili çıkaracak olan Bursa 2, 28 milletvekili çıkaracak olan İzmir de 2 seçim çevresine bölündü.

İŞTE İL İL MİLLETVEKİLİ SAYILARI

milletvekili sayısı Resmi Gazete
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert