Sıcaklarda kan basıncınıza dikkat edin!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sıcaklarda kan basıncınıza dikkat edin!
05.07.2019 09:34:37

 

Sıcaklarda kan basıncınıza dikkat edin!

Büyük Anadolu Meydan Hastanesinden Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nurtaç Özer, tansiyon hastalarının sıcak havalarda çok dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Özer “Sıcak havalarda kan basıncının daha yakından izlenmesi gerekir. Antihipertansif ilaçların sıcak hava aylarında azaltılmaması gerekir. Hava sıcaklığındaki değişikliklerinde tansiyonda dalgalanmalar olabilir. Bu sebeple yaz döneminde  kardiyoloji hekimince yapılacak  ambulatuar kan basıncı (ABPM) cihazları ile tansiyondaki yükseklikler veya dalgalanmalar değerlendirilmelidir.
Dalgalı tansiyon her ne kadar tüm hipertansiyon hastalarında inme riski oluştursa da özellikle 65 yaş üzerindeki hipertansiyonu olanlarda daha fazla risk teşkil etmektedir. Ayrıca yaşlılar, sıcak yaz sıcaklıklarının güneş yanığı ve sıcak çarpması gibi sağlık riskleri yaratabileceğini bilmelidir. Yüksek nem ile birlikte yüksek sıcaklıklar cilde daha fazla kan akışına neden olur ve bu da kalbin daha hızlı ve daha basınçlı çalışmasını gerektirir. BU sebeple kalp krizi de tetiklenebilir. Özellikle nemli sıcak havalarda bol sıvı alımına dikkat edilmelidir. 50 yaşın üzerindeki kişiler, fazla kilolu olanlar veya kalp, akciğer veya böbrek koşulları olanlar, nemden daha fazla etkilenebilir.
BELİRTİLERE DİKKAT !

Aşağıdaki belirtiler, kendinizde veya sevdiklerinizde ortaya çıktıysa, sıcak stresine karşı derhal harekete geçmeyi gerektirir:
Baş ağrısı
Yorgunluk
Aşırı terleme veya terleme yetersizliği
Kas spazmları veya krampları
Soğuk ve rutubetli cilt
Şişmiş ayak bilekleri ve ayaklar

Koyu idrar
Mide bulantısı
Baş dönmesi
Nabız yükselmesi, çarpıntı
Bu durumda daha serin, klimalı veya gölgeli bir alana gidin ve bol miktarda sıvı için. Ayrıca serin bir duş almak veya banyo yapmak ve uzanmak iyi olacaktır. Belirtiler devam ederse, derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

ÖNLEM ALINMALI
İnsanları neme ve sıcağa karşı daha savunmasız kılan risk faktörlerinin çoğu kaçınılmazdır. Bu sebeple kalp sağlığı için önerilerimiz;

Bol miktarda su içiniz.
Çok sıcak ve nemli günlerde şekerli veya alkollü içeceklerden kaçınınız.
Dışarıda çok zaman geçirirseniz, gölgede veya klimalı bölgelerde sık sık ara verin.
Nefes alabilen kumaşlardan yapılmış gevşek, hafif, açık renkli giysiler giyin.
Düzgün takılmış, iyi havalandırılmış ayakkabılar ve terletmeyen çoraplar giyin.
Güneş ve nemin genellikle yoğun olduğu 12:00-15:00, saatleri arasında dışarıda çok fazla zaman harcamaktan kaçının " diyerek sözlerine son verdi.

Baş dönmesi tansiyon kalp sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER