Sıdkım Sıyrıldı İle Gelen Teslimiyet
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sıdkım Sıyrıldı İle Gelen Teslimiyet
23.12.2019 09:32:43

 

Sıdkım Sıyrıldı İle Gelen Teslimiyet

Günlük hayatta kendimizi ifade ederken daha vurgulu, daha belirgin ve daha bariz iz bırakmayı murat ederiz. Bu durumda edebi sanatlar devreye girerek bize değer katarlar. Bunu yapmanın yollarından birisi de konuşma ve söylemlerimizi deyimlerle zenginleştirmektir.

Sıdk kelimesi Arapçadan dilimize geçmiş ve doğruluk anlamına gelmektedir. Sıdkım sıyrıldı derken, doğruluktan ayrılma gibi bir kelime anlamı çıkmış olsa da biz bu deyimi günlük kullanımda farklı yorumlarız. Bir çabanın heba olması sonrasında; o işten vazgeçmek, pes etmek ve pişman olmak gibi durumları anlatmak için kullanırız.

Çok istediğimiz ve olması için canımızı dişimize taktığımız durumlar vardır. Bu bir hayır işi, gönül işi, yardım ve dayanışma olabilir. Verilen emek ve tam sona yaklaşmış iken araya giren bir pürüz dolayısı ile yaşanılan kırgınlıklar vardır. Tam olacakken, olmaması durumu canımızı sıkar ve içimizde bir burukluğa sebep olur. Bu durum sonrasında derin bir nefes alarak bu işin olmamasına hem hayıflanır hem de kahredersiniz işte tam burada devreye giren kelime bu işten sıdkım sıyrıldı olmaktadır. Bu iki kelimden oluşan deyimle aynı anda çok şeyi anlatmış olursunuz. Bu durum dilimizin zenginliğini ve aynı zamanda gücünü ortaya koymuş olmaktadır.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER