Siyasette 'vefa' var mıdır?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Siyasette 'vefa' var mıdır?
29.12.2011 12:44:22

 

Siyasette 'vefa' var mıdır?

AK Parti’de ilçe kongreleri süreci devam ediyor. 17 ilçeli Samsun’da, 15 ilçenin kongresi tamamlanmış durumda. Henüz kongreleri gerçekleşmeyen ilçeler: Canik ve Bafra ilçeleri.

Son 10 yıla damgasını vuran AK Parti, muhalefetsizliğin de vermiş olduğu rahatlıkla her seçim dönemi oylarını artırarak doludizgin ilerlemeye devam ediyor.

İçinde bulunduğumuz süreçte ise ilçe kongrelerini gerçekleştiriyor AK Parti. 15 ilçede kongreler tamamlandı. Bu ilçelerin tamamında İl Başkanlığı’nın desteklediği mevcut yönetimler kazandı seçimleri. 2 ilçede ise kongre tarihleri bekleniyor. Bu ilçeler: Canik ve Bafra.

BAFRA’DA DA TEK LİSTEYE DOĞRU
Mevcut tüm ilçeler düşünüldüğünde her zaman en karışık ve en hareketli ilçe olma özelliğini koruyan Bafra’da da tek liste ile kongreye gidilmesi yönünde önemli adımlar atılmış durumda. AK Parti Genel Merkezi’ne çağrılan 5 adayın bir isim etrafında toplandığı yerel basında da yer almıştı.

Bir son dakika sürprizi yaşanmaz ise Bafra İlçe Teşkilatı, tek liste ile gerçekleştirecek kongresini.

İL KONGRESİ NE ZAMAN?
İlçe kongreleri tamamlandıktan sonra sıra İl Kongresi’ne gelecek. AK Parti Samsun İl Kongresi’nin Haziran 2012’de yapılması planlanıyor. Her zaman çetin mücadelelerin yaşandığı il kongresinin bu yıl sakin geçebileceği konuşuluyor. Nedeni ise mevcut İl Başkanı’nın her kesimi kucaklayıcı yaklaşımı ve Genel Merkez’le olan ilişkilerinin sağlamlığı.

ÇETİNKAYA RAKİPSİZ Mİ?
Genel Merkez’in tavsiye kararı doğrultusunda ve parti içi dengeler ne olursa olsun tüm ilçe kongrelerinde mevcut ilçe başkanlarının arkasında duran İl Başkanı Osman Çetinkaya’nın Haziran ayında yapılacak İl Kongresinde aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Mevcut yönetimlerin takviye edilmesi ve tek liste ile seçime gidilmesi yönünde telkinleri ile ön plana çıkan Çetinkaya’nın, ilçe kongreleri süreci öncesinde gerçekleştirdiği Ankara temaslarında, Genel Merkez’in bazı ilçe başkanlarıyla ilgili olumsuz kanaatlerine karşı tüm ilçe başkanlarını sahiplenmesi ve Genel Merkez nezdinde savunması kulislerde çokça konuşulmuştu.

RAKİP ÇIKACAK MI?
Bu hareketiyle taraflı tarafsız her kesimin ve özelde tüm ilçe başkanlarının gönlünü kazanan Osman Çetinkaya’nın Haziran ayında yapılacak il kongresinde tek liste ile rakipsiz olarak seçime girebileceği bile konuşuluyor kulislerde.

Bu alternatif bir yana, akasyam.com’da yayınlanan ‘Seçim hiç biter mi?’ başlıklı analizi okuyanlar hatırlayacaklar ki, ‘siyasette bir saat bile uzundur’. Yani, ne olacağı şimdiden belli olmaz.

Ama mevcut göstergeler, siyaseti az çok bilenlerin de tahmin edeceği üzere, mevcut İl Başkanı Osman Çetinkaya’dan yana. Çok büyük bir sürpriz olmazsa, ‘teşkilatlarına sahip çıkan’ başkana teşkilatları da sahip çıkacaktır.

Nihayetinde her zaman kendisini hissettirmese de siyasetin de bir etiği vardır.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert