Advert
​Siyer Vakfı’ndan 3 Yeni Siyer Dergisi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Siyer Vakfı’ndan 3 Yeni Siyer Dergisi
03.01.2017 11:35:32

 

​Siyer Vakfı’ndan 3 Yeni Siyer Dergisi

Siyer Vakfı bünyesinde 2017 yılı ile birlikte üç yeni dergi daha, dergi dünyamıza merhaba dedi. Siyer dergileri, Siyer konusunda İslam ümmetine ufuk açıcı hizmetler sunacaktır. Siyer doğru anlaşıldığında, Kur’an doğru anlaşılacaktır, Kur’an doğru anlaşıldığında, Dünya doğru anlaşılacaktır. Siyer Vakfı, Siyer bilincinin inşası için, Siyer Dergisi, Siyer Araştırmaları Dergisi ve Siyer Çocuk dergileri ile hayatımıza Nebevi Şuuru taşıyacaktır.

Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına

Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına sloganıyla yola çıkan Siyer Dergileri, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım programıyla okurlarıyla buluştu.
1 Ocak 2017 Pazar günü saat 19.00’da başlayan program, yoğun bir davetli topluluğu ile gerçekleşti.

Üsküdar Çinili Camii İmam Hatibi Dursun Şahin’in okuduğu Selâ ve Ezan ile başlayan program, Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edilen Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya misafirlerimize Vakfımızın genel prensip ve çalışmalarından bahsetti.

Siyer Dergilerinin Önemi
Vakıf Başkanı Mehmet Kaya’nın selamlama konuşmasının ardından “Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına” sloganıyla yayın hayatına başlayan ve 4 farklı dil, 3 ayrı dergi ile okuyucularıyla buluşan Siyer Dergilerinin tanıtım filmi izlendi.

Tanıtım filminin akabinde söz, Siyer Dergileri Yayın Kurulu Başkanı Ömür Yıldırım’a verildi. Dergi kültürünün bilinç, şuur, özellikle de toplumun değişim ve dönüşümü noktasında üstlendiği misyona dikkat çeken Ömür Yıldırım, “Yaptığımız bu çalışma var olanların tekrarından öte, mevcut dergilerde görülen eksik yönleri tamamlama ve yeni bir bakış açısı ortaya koyma amacı taşımaktadır.” dedi.

Ardından sahneye Siyer Araştırma ve Popüler Siyer Dergileri ile ilgili bilgi vermek üzere Siyer Dergileri Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan Demircan davet edildi. Adnan Demircan yapmış olduğu selamlama konuşmalarında “Siyer Dergileriyle, akademik bilginin kalitesini düşürmeden halka ait bir üslup ile anlatımın yoluna girmiş olduk” dedi.

Siyer Çocuk Dergisi ile Hayallerimiz Gerçek Oldu


Çocuklara özel olarak, özverili bir çalışma ile yayına hazırlanan Siyer Çocuk dergisi ile ilgili takdim ise Siyer Dergileri Danışma Kurulu Üyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şaban Öz tarafından yapıldı.

En büyük hayallerimizden birinin çocuklarımıza gönül rahatlığıyla okutabileceğimiz bir eser olduğunu söyleyen Şaban Öz “Siyer Çocuk Dergisi ile sonunda bu hayalimize kavuştuk.” dedi.

Dergiler Dört Farklı Dilde Yayın Yapacak
Siyer Yayınları Editörü Muhammet Ali Alioğlu da Siyer Yayınları’nın çalışmalarını dinleyicilerle paylaşarak “İslam Medeniyetinin; memleketim olan Doğu Türkistan da dahil olmak üzere diğer İslam coğrafyalarına farklı dillerde yayın yapan Siyer Dergileriyle ulaşacak olması bizleri heyecanlandırıyor.” dedi.

Program Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hocanın “Nebevi Şuurdan Medeniyet İnşasına” konulu konuşmasıyla devam etti. Yıldırım’ın konuşmasından bazı anekdotlar ise şu şekilde:

“İmtihanlarımızı biz belirlemiyoruz. Onun için ne coğrafyamızdan ne de karşı karşıya kaldığımız imtihanlardan şikâyet etme hakkımız yok. Bizim bir tek derdimiz var. O da: “Allah’ın razı olduğu kulluğu yerine getirebilmektir!”

“Ortalık yanıyorsa ‘ortalık yanıyor’ diye bağırmanın bir manası yok. Bir kova su alıp o yangını söndürmeye yönelik adım atma sorumluluğumuz var.

“Önce bizim şu soruyu kendimize sormamız lazım: ‘Sahabe’nin (ra) o bambaşka ufku yakalamaları için Allah Resulü (sas) ne yaptı ki; birileri deve çobanı, birileri okuma yazma bilmeyen o insanları bu seviyeye taşıdı?’
Allah Resulü (sas), Kuran’ın nuruyla karşısındaki muhatapların; akıllarını, ruhlarını, kalplerini, bedenlerini ve eylemlerini 5 temel kavramla inşa etti.
Tevhid ile Akıllarını
Tevekkül ile Ruhlarını
Takva ile Kalplerini
Teslimiyet ile Bedenlerini
Temsiliyet ile Eylemlerini inşa etti.”
“Takva diyoruz, nerede kalplerimizde takva? Allah (cc) deyince titreyen, hesabı düşünen, Allah’tan kork deyince o gün uykuları kaçan insanlar bizim için kitaplarda kaldı. Suphanallah, Maşallah diyoruz ama hak yiyoruz. Avrupa’daki 50 milyon Müslüman hakikaten iman adına ‘Nebevi Şuuru’ kuşansalardı, o yerler şimdi bambaşka bir halde olacaktı.”

“Sağımıza solumuza baktığımız zaman, ‘Şu abine dikkat et, şu abinden sahabenin kokusu geliyor.’ ifadelerini duyamamamız, temsiliyet makamının hakkını veremediğimiz içindir.”

“Büyük hedeflere küçük adımlarla varılır. ‘Hedefe konuşmakla değil, koşturmakla varılır’ ilkesi en temel ilkedir. Bu dergiler de hedefe ulaşmak için atılan küçük adımlardır.”

Hali Hazırda Yayın Yapan,  Farklı Siyer Dergilerine Ödül Verildi

Programımızın sonunda siyer alanında çalışmalar yapan Siyer-i Nebi dergisi adına Mutlu Binici ve Osman Süngü’ye, İstanbul Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin emekleriyle çıkarılan Siyer Gazetesi için de Esra Çiftçi Dindar ve öğrencilerine plaketleri takdim edildi.
 


Bodrumi Cami İmam Hatibi Mahmut Karakış Hoca’nın duasıyla program nihayete erdi.

Dergiler hakkında detaylı bilgi için:  0212 550 0571 nolu telefondan veya www.siyerdergisi.com web sitesinden alabilirsiniz…

HABER: ZİYA GÜNDÜZ

 

Siyer Vakfı Siyer Çocuk dergisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert