Siz kime şekil yapıyosunuz?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Siz kime şekil yapıyosunuz?
24.08.2017 11:36:29

 

Siz kime şekil yapıyosunuz?

Bilgisayarımın başına oturdum. Kimisi yarısına kadar gelinmiş, kimisi bitmek üzere olan taslak halindeki yazıları bir kenara bırakarak, yeni bir Word sayfası açtım. Beynimde damat Bakan Berat Albayrak’ın ‘’boğazlama’’ konuşması ve Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘’racon’’konuşması zonklamaya başladı.

Hem üzücü…

Hem gülünesi…

Durun bir dakika!

Bu yazıyı yazarken Âşık Mahsuni Şerif’in ‘’Bilmem ağlasam mı, ağlamasam mı?’’ türküsü iyi gider…

‘’Mevlam gül diyerek iki göz vermiş

Bilmem ağlasam mı? Ağlamasam mı?

Dura, dura bir sel oldum erenler

Bilmem çağlasam mı? Çağlamasam mı?’’

Neyse, bu bir yandan çala dursun…

Son zamanlarda siyasi arena da kullanılan dil, üslup ve yaklaşımlardan hayli rahatsızlık duyuyorduk. Siyasal rant devşirme adına toplumu kamplaştıran, ötekileştiren, ayrıştıran söylemlerin terk edilmesi ve toplumun gerilmemesi gerektiği konusunda Site Caminin altındaki çay ocaklarında dönen hararetli konuşmalar da hemfikir olmuştuk ama ne yazık ki, siyasi arenanın kızışmasıyla sert söylemlerin dozu arttırılmış, dillerimiz iyiden iyiye sivrileşmiş ve masalarımız keskin sınırlarla ayrılmıştır.

Sonra, boğazlamalar…

Racon kesmeler…

Önce Bakan damat bey, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışına burslu olarak gönderdiği öğrencilere hitap ederken adam boğazlamaktan bahsediyor. RTÜK de ihmalkâr, Bakan damat bey konuşurken akıllı işaret uygulamasıyla bilgilendirmiyor dinleyenleri ve izleyenleri önceden. Biz hemen Bakan’ın konuşmasının detaylarına inmeden akıllı işaretleri koyalım şuraya;

"+18 - Şiddet ve Korku içerir"

Bakan damat bey, ''Gittiğiniz ülkelerde görüyorsunuz. İyi sabrediyorsunuz. Ben olsam gördüğüm yerde boğazlarım.'' diyor. Öğrencilerden birinin içinden geçmiştir diye tahmin ediyorum. İlla ki, ''Siz kime şekil yapıyorsunuz? O zaman uzaklarda arama FETÖ'cüleri kendi hanenden başla boğazlamaya, yani partinin grup toplantılarından başla, TBMM oturumlarından başla, Bakanlar Kurulu toplantılarından başla öyleyse.'' demiştir.

Şimdi, ''Onlar terörist, vatan haini, boğazlasın ne var bunda? Sana ne?'' filan diyenler çıkabilir. Burada bu sözlerin kime karşı söylendiğinden ziyade kimin, nerede söylediğiyle ilgileniyoruz biz. Demokratik bir hukuk devletine bağlılık yeminleri eden bir bakan, yurtdışında eğitim görmeye giden öğrencilere hitap ettiği sırada bunu söylüyor, biz onunla alakadarız. Hak arayışını, adaletin tecellisini, yargılamaları ve cezalandırmaları biz herkesin kendi inisiyatifine bırakırsak bu büyük bir yıkıma sebebiyet verir. Bu ülkenin bir Bakanı, yurtdışına gönderdiği öğrencileri suça teşvik edemez. Bunun bu öğrencilerin gittikleri o ülkelerde nasıl karşılanacağının da düşünülmesi gerekirdi.

Birde racon meselesi vardı. Erdoğan, partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşuyor…

Kendisini referans göstererek yazıp, çizenlere seslenen Erdoğan; ‘’Kimsenin racon kesmesine ihtiyacım yok. Racon kesilecekse ben keserim.’’ dedi.

Evet, doğru da yaptı. Bu aslında geç kalınmış bir çıkıştır. Erdoğan’a sırtını yaslayarak gelişi güzel birilerine yumruk savuranlara bir dur demesi icap ediyordu ama böyle değil. Önce bu insanları en başından kendisi uyarmalıydı veya danışmanları aracılığıyla gönderdiği mesajlarla rahatsızlığını ifade etmeliydi. Sonrasın da ise yine bu rahatsızlığını kamuoyuyla paylaşmalıydı elbet ama mafya vari bir söylem ile değil. Evet, racon ifadesi; kural, yol, yöntem, gösteriş, çalım, fiyaka anlamlarına gelmektedir. Aynı zaman da bizim daha çok racon ifadesini duyunca aklımıza gelen ise, bir anlaşmazlığı kabadayılık dünyasında geçerli kurallara göre sonuca bağlamak demektir.

Şimdi, ''Eleştirecek başka bir şey kalmadı mı? Bu Erdoğan düşmanlığı nedir?'' gibi sorularda yöneltilebilir bu satırlar okunurken. Peşinen söyleyelim; biliniz ki, kimseye bir düşmanlığımız yok. Eleştirecek başka şeylerde var elbet. Hatta daha önemli şeyler var. Yeri geldiğinde her ne kadar ‘’o ne yaparsa doğrudur, bir bildiği vardır’’ anlayışının ve savunma refleksinin gelişmiş olması nedeniyle kabul görmüyor olsa da eleştirilerimizi yöneltmeye devam ettik, devam edeceğiz.

Korkumuz; bu kullanılan dil, üslup ve yaklaşımların siyasi bir kültür olarak yer etmesi, insanların düşünmelerini engelleyici, kuru ve boş galeyana getirici, coşturucu söylemlerin geliştirilmesi, siyasi arenanın mafya dizisi kaçkınlarıyla dolup, taşması ve ayrışmaların, kamplaşma ve kutuplaşmaların ileri boyutlara taşınmasındandır.

İlle de, ‘’Biz kabadayıyız, âleme posta koyarız, racon keseriz.’’ deniliyor ise, racon da öyle racon keserim demeyle olmuyor. Ülkemiz ve İslam alemi üzerinde hain ve kirli planlar yapanlara racon kesilsin. Dünya’nın kan emicilerine racon kesilsin. Terör devletlerine ve terör finansörlerine racon kesilsin. 15 Temmuz Darbe girişiminin arkasındaki güçlere racon kesilsin. Mesela, daha önceki yazılarımızda da işledik bunu; darbe üssü incirlik kapatılarak bu racon kesilebilir. Onun gibi şeyler yani. Laf değil, icraat.

Ahmet Mücahid YILDIZ

FETÖ racon Berat Albayrak Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
acemi     2017-08-24 ya da oturduğun yerden yazıyı kaleme alarak da kesilme racon ki siz kime şekil alıyorsunuz da racon üslubudur.uyarıda bulunduğunuz konulara öncelikle kendiniz uymakla başlayın sayın köşe yazarı.bu da bir eleştiri,kaldırabilirseniz.
GALERİLER
Advert
Advert