Sosyal medya Organ Satış Tezgahına Dönüştü
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sosyal medya Organ Satış Tezgahına Dönüştü
09.08.2017 14:04:32

 

Sosyal medya Organ Satış Tezgahına Dönüştü

Borçlarını ödemek için organlarını satışa çıkardıklarını duyuran yüzlerce kişi, internet ortamında kurulan sitelere ilan koyması dikkatleri bu yöne çekti. Emniyet yetkilileri yaşanan gelişmeleri Türkiye’yi güvenilmez ülke olarak itibarsızlaştırma çalışması olarak değerlendirdi.

Daha önce organ ticareti yapan çeteler tarafından gündemden düşmeyen tartışma bu kez internet ortamında özel olarak organ satışı için kullanılan sitelerle gündemde yerini koruyor. Adeta ürün satarmışçasına açıklamalar yapan kişiler böbreklerini satmak için pazarlık payının bile olacağını ifade ediyor. İnternet ortamında böbreğini satacağını iddia eden yüzlerce kişi irtibat telefonlarını ya da sosyal medya hesaplarını bırakarak kendilerine ulaşmalarını talep ediyor. Organ bağışı belirli şartlar altında yasal düzenlemeye konulurken maddi sıkışıklık gerekçesi ile organlarını satmaya çalışanlar 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabiliyor.

ORGAN SATIŞINA AĞIR CEZA VERİLİYOR!

Türk Ceza Kanunu’nun 91’inci maddesine göre, rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan, 5 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Suçun bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası mümkün. Bir çıkar karşılığında organ teminine yönelik ilan veya reklam veren veya yayınlayanlar ise bir yıla kadar hapis cezasına maruz kalıyor. Suçun işlenmesi sonucunda mağdurun ölmesi halinde, kasten öldürme suçuna ilişkin hükümler uygulanıyor. Hukuk düzenlemesinde organ satışı ya da alışına bu şekilde yaptırım uygulanırken özellikle sosyal medya üzerinden verilen ilanlara yönelik herhangi bir cezai yaptırım uygulanmadı.

“TÜRKİYE GÜVENİLİR DEĞİL” OPERASYONU YAPILIYOR

Dijital medya üzerinden gerçekleştirilen illegal organ satışı hakkında bilgi veren Emniyet yetkilileri suç teşkil eden kişilerin peşine düştüğüne dikkat çekerek, yasal olmayan yöntemlerle organ satan ya da alan kişilerin çete halinde çalıştıklarını ve bu tür faaliyetlerin bireysel olamayacağını işaret etti. İnternet üzerinden ‘böbreğimi satıyorum’ şeklinde ilan verenler genellikle sosyal medyada ‘trol’ olarak tabir edilen kişilerinde yapmış oldukları bir takım algı operasyonu olarak ifade ediliyor. Sosyal medya üzerinden paylaşılan ilanlarda maddi durumun yetersizliği, kredi ödemelerinin aksaması, ev kirasını ödeyememe gibi bahanelerin arkasına saklanan kişilerin tek başlarına organ satışı yapamayacaklarının mümkün olmadığına dikkat çekilirken verilen ilanlarında yasal düzenleme gereği hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle paylaşan kişiler hakkında işlem gerçekleştirilecek.

TÜRK BÖBREK VAKFI’NDAN AÇIKLAMA

Yaşanan illegal yöntemlerden belki de en çok etkilenen kurum Türk Böbrek Vakfı oldu. Konu hakkında sık sık telefon trafiği yaşadıklarını ifade eden Kaynak Geliştirme Uzmanı Şahan Varan, “Vakfımıza neredeyse her gün ‘Organımı satmak istiyorum ne kadar verirsiniz?’ şeklinde arama geliyor. Kurum olarak yapmış olduklarının yasal olmadığını söylememize rağmen ısrarla görüşmek isteyenler oluyor. Hatta ‘Telefonda rahat konuşamıyorsanız otoparkta görüşebiliriz’ diyenler bile mevcut. Maalesef ülkemizde organ bağışı konusunda vatandaşlarımız yeterli derecede bilgi sahibi değiller. Henüz organ satışının yasak olduğunu bilmeyenler bile söz konusu. Böbreğini sattığı zaman başına gelebilecek cezai müeyyidenin neler olacağını saatlerce anlatmamıza rağmen ikna olmayarak illegal yöntemlerle satışı gerçekleştireceklerini söyleyenler oluyor. Yine arayan kişilerden birisi böbreğini satmak istediğinde böyle bir kararın sağlıklı olmadığını bir an önce mantıklı davranması gerektiğini söylediğimizde ‘Böbrek benim değil mi? Size ne?’ diyerek tepki gösterdi.” şeklinde konuştu.

HASTA BAKICILAR ÇETE İÇERİSİNDE Mİ?

Organ ticareti kapsamlı şekilde koordine olan kişiler tarafından yürütülürken Türk Böbrek Vakfı’nda görevli Uzman Şahan Varan, hastanelerin koridorlarında böbrek ticareti yapıldığı duyumları aldıklarını belirterek, “Kulağımıza gelenler bizleri de ürkütüyor. Organ ticareti o kadar sistematik hale getirilmiş ki duyduklarımız karşısında şaşırmamak mümkün değil. Özellikle hastanelerde hasta bakıcı olarak çalışan bazı kişiler çete üyesi olarak böbreğini satmak isteyen kişilerle alıcı arasında köprü vazifesi görüyor. Resmi kurum içerisinde resmen illegal ticaret yapıyorlar. Organ mafyasının böbrek ticareti yapmak için kurmuş olduğu sistemi emniyet yetkilileri bizden daha iyi biliyor ve gereken çalışmalarını sürdürüyorlar. Bizim yapacağımız uyarısı ise çaresizliğe kapılarak bu kişilere böbreğini satmak isteyen kişilere. Kanuni olmayan işlere girmek suç sayılıyor ve hijyenik olmayan ortamlarda, işi bilmeyen kişiler tarafından ameliyat ediliyorsunuz. Alacağınızı düşündüğünüz para yüzünden hayatınızı kaybedebilirsiniz.” dedi.

SOSYAL MEDYA İLLEGAL SATIŞ ALANINA DÖNÜŞTÜ

İnternette oluşturulan siteler ve özellikle sosyal medya platformları illegal faaliyetlerin en çok gerçekleştiği alan haline dönüştü. Organ ticaretinden uyuşturucu satışına, kadın pazarlığından hırsızlığa kadar birçok illegal faaliyet yürüten kişiler sosyal medya üzerinden iletişim kuruyor. Özellikle Deep Web ya da Dark Net olarak tabir edilen internet alanı illegal yöntemlerin yoğun olarak kullanıldığı alanlar arasında yer alıyor. Kiralık katillerin bile bulunduğu iddia edilen bölümde hacker’lar aracılığıyla iletişim sağlanıyor ve kirli işler yönetiliyor. Deep Web kullanıcıları normal tarayıcının aksine özel kurulumlu programlarla irtibat sağlayabiliyor. Genel kitle tarafından kullanılan internette ise durum diğerinden farklı değil. Son zamanlarda sosyal medya aracılığıyla ticari faaliyet gösteren kişilere yönelik Maliye Bakanlığı da harekete geçerek vergi uygulamasına gidileceği yönünde çalışma yürüteceklerini açıklamıştı. Ancak interneti e-ticaret dışında yasal olmayan şekillerde kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Uyuşturucu satıcıları sahte sosyal medya hesapları üzerinden ürün satışı gerçekleştirirken, hayat kadınları da irtibat numaralarını açık bir şekilde paylaşarak fuhuşu özendirici hale getiriyor. İçerik açısından yasaklanan sitelere erişimin tamamen kapatılması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçse de sosyal medya içerisinde illegal faaliyet gösterenler için kalıcı yaptırımların getirilmesi isteniyor.

22 bin hastanın böbrek nakline ihtiyacı var

Ortalama olarak bugün Avrupa’da 100 bin, İngiltere’de 5 bin, ABD’de ise 50 bin–80 bin arasında hasta organ beklemektedir. Suç örgütleri böbreklerini aldıkları yoksullara ortalama 3.000 Amerikan Doları ödemekte, buna karşılık bu böbrekleri 200.000 dolara hastalara satmaktadır. Bunun yanında Irak ve Hindistan’da organize gruplar organ fiyatlarını 800 dolara kadar düşüyor. Türkiye organ ticareti konusu özellikle 2009 yılındaki kriz döneminde birçok insanın organlarını satışa çıkarması ile gündeme gelmişti. Kronik böbrek yetmezliği hasta sayısının 72 bin, Ulusal Böbrek Bekleme Listesi’nde hemen böbrek nakli yapılması gereken hasta sayısının ise 22 bin olduğu ifade ediliyor.

Atakan Irmak / Diriliş Postası

 

Dijital medya illegal organ satışı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
murat     2017-08-10 Iyi haber: Saglikli misiniz ve böbrek satma firsati ariyor musunuz, burada sans ve miktar verici basina 450.000 $ 'dur (killionkidneyhospital@gmail.com) Killion Hastanesi Böbrek Enstitüsü (KHKI), Rash Behari Caddesi, Kolkata, böbrek bakimi için en iyi tibbi merkezdir. Su anda gerçek böbrek bagislari ariyoruz. Gerçek bagisçilar lütfen hastanenin hastane doktoruyla irtibata geçmelidir. E-posta: killionkidneyhospital@gmail.com veya +19292009234 numarali telefonu arayin
dr fredrick christian     2017-08-09 Merhaba, eğer 750.000 $ için böbrekinizi satmak istiyorsanız acilen bağışçılara ihtiyacımız var. Bir sperm, yumurta, böbrek veya karaciğer donörü olmaya hazırsanız hemen şu anda hastane doktoruyla irtibat kurun: drFredrickhospital@gmail.com Böbrek satmak ve bağışı yapmak için doğru yer burasıdır.
GALERİLER
Advert
Advert