Söz Kur’an-ı Kerim oldu, Gönülleri Coşturdu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Söz Kur’an-ı Kerim oldu, Gönülleri Coşturdu
09.06.2017 09:35:11

 

Söz Kur’an-ı Kerim oldu, Gönülleri Coşturdu

Türkiye televizyon tarihinde ilk kez yapılan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nda üçüncü hafta büyük bir sürprizle başladı. Gün birinciliğini Şükrü Asıleren ve Ahmet Kuzu aynı puanla aldı.

TRT 1’de her gün 23:40’da yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”, Ramazan ile birlikte ekran başındakilere muhteşem ziyafetler sunuyor.

AYNI PUANI ALAN İKİ GÜN BİRİNCİSİ DE HAFTANIN FİNALİ’NE GİDİYOR

Gün birinciliği için aynı puanı alan Ahmet Kuzu ve Şükrü Asıleren, seyirciden bir kez daha puanlamasına rağmen eşitlik bozulmayınca jürinin kararıyla Haftanın Finali’ne birlikte gitmeye hak kazandı. Her iki katılımcı da, İstanbul Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer ile Haftanın Finali’ne hazırlanacak

Hatay Reyhanlı Fatih Sultan Mehmet Camii Müezzini olan Ahmet Kuzu, muhteşem tilavetiyle seyircileri ve jüriyi hayran buraktı. Ankebût Suresi’nin 56-63’üncü âyetlerini okuyan Ahmet Kuzu, Osman Eğin hocadan 99, Dr. Mehmet Ali Sarı hocadan 89 ve Halil Necipoğlu hocadan 100 puan aldı. Böylece jüriden 288, seyirciden 92 puan alarak 380 puanla günü tamamladı.

İstanbul Kadıköy Selamiçeşme Camii Müezzini olarak görev yapan Şükrü Asıleren, Kur’an-ı Kerim ve ezan yarışmalarında dereceleri bulunuyor. Ankebût Suresi’nin 56’ncı âyetiyle muhteşem tilavetine başlayarak 63’üncü âyetinde tamamladı. Osman Eğin hocadan 99, Dr. Mehmet Ali Sarı hocadan 100 ve Halil Necipoğlu hocadan 95 puan alarak, jüriden toplamda 294 puan aldı. Seyirciden 86 puan alan Şükrü Aslıeren, toplamda 380 puana ulaştı

JÜRİDEN EN YÜKSEK OYU ALMIŞTI, ÜÇÜNCÜ OLDU

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği öğrencisi olan Muhammed Mustafa Çakmakçı, 295 puan ile jüriden günün en yüksek puanı aldı. Ancak, seyircinin 81 puan vermesiyle üçüncü sırada yarışmayı tamamladı. Meryem Suresi’nin ilk 11 âyetini okuyarak gönülleri fetheden Çakmakçı, Osman Eğin hoca ve Halil Necipoğlu hocadan 100, Mehmet Ali Sarı hocadan da 95 puan aldı.

Âli-İmrân Suresi’nin 31-37’nci âyetlerini okuyan Cihat Bodur, Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde müezzin olarak görev yapıyor. Jüriden 263 ve seyirciden 88 puan alarak geceyi 351 puan alarak tamamladı.

Duhân Suresi’nin ilk 15 âyetini okuyan Lokman Çalışkan, bu yıl Kocaeli Gölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Toplamda 334 puana ulaşan Çalışkan, jüriden 245 ve seyirciden 89 puan aldı

HER GÜN 23:40’DA TRT 1’DE, TEKRARI TRT DİYANET’TE

Programın sunuculuğunu Diyanet İşleri Başkanlığı Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat Kılıç, sahne arkası sunuculuğunu ise TRT 1’in sevilen dizisi 80'lerin oyuncusu Hacı Ali Konuk üstleniyor.

Ramazan ayı boyunca her gün 23:40’da TRT 1’de yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın tekrarı her gün TRT 1’de ve TRT Diyanet’te yayınlanıyor.

KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA HER GÜN 5 YARIŞMACI

Ramazan ayı boyunca her gün izleyicisine Kur'an ziyafeti yaşatacak olan programın her bölümünde beş yarışmacı gün birinciliği için yarışıyor. Stüdyodaki seyircilerin oyları ve jüri üyelerinin puanlamalarıyla belirlenen günün birincileri, hafta finalinde yarışacak. Hafta finallerinin birincileri ve jüri üyelerinin korumaya aldığı yarışmacılar, Kadir Gecesi yayınlanacak olan büyük finalde yarışacaklar.

BİRİNCİLERİ SELATİN CAMİ İMAMLARI FİNALE HAZIRLIYOR

Gün birinciliği kazanan yarışmacılar, haftanın finaline ve büyük finale her biri ayrı ayrı Selatin Cami (Osmanlı sultanlarının ve eşlerinin yaptırdığı camiler) imamları rehberliğinde hazırlanıyorlar.

Her gün birincisinin Türkiye’nin seçkin hocaları eşliğinde önce Hafta Finali’ne, sonra da Büyük Final’e hazırlayacak. Haftanın finallerine ve büyük finallere katılan her bir yarışmacı, önemli bir tecrübe edinerek yarışmayı tamamlamış olacak.

YARIŞMACIN JÜRİSİ ÖNEMLİ İSİMLERDEN OLUŞUYOR

“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın jürisi alanında seçkin isimlerden oluşuyor. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Sarı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Halil Necipoğlu ve DİB Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin’in yer aldığı jürinin yanında, stüdyodaki seyircilerin oyları da günün birincisini belirliyor.

BÜYÜK ÖDÜL 50 TAM ALTIN

Tüm katılımcılara bir tam altın, gün birincilerine üç tam altın, hafta birincilerine beş tam altın hediye edilecek olan yarışmanın final gününde ise yarışmanın üçüncüsüne 10 tam altın, ikincisine 20 tam altın ve birincisine ise 50 tam altın ödül verilecek.

BÜYÜK FİNAL KADİR GECESİ’NDE

“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın Büyük Finali, Kadir Gecesi’nde canlı olarak TRT 1 ekranlarında yayınlanacak. Toplamda 7 yarışmacının yarışacağı Büyük Final ile Ramazan ayının Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma birincisi belirlenecek.

TRT 1 Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert