Süresiz nafaka boşanmış kadınları Nikahsız yaşamaya teşvik ediyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Süresiz nafaka boşanmış kadınları Nikahsız yaşamaya teşvik ediyor!
08.12.2018 14:40:43

 

Süresiz nafaka boşanmış kadınları Nikahsız yaşamaya teşvik ediyor!

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Başkanı İlknur Birsel Büyükakça; 'Süresiz Nafaka' ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Büyükakça; "Süresiz nafaka, boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere ve kayıtsız çalışmaya teşvik ediyor" dedi.

Erkeğin psikolojisi ile birlikte hayatını alt üst eden ve aynı zamanda boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere ve kayıtsız çalışmaya teşvik eden  'Süresiz Nafaka', on binlerce insanı mağdur ediyor.

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Başkanı İlknur Birsel Büyükakça ; erkeği, bir ay evli kalsa dahi ömür boyu nafaka ödemeye mahkum eden 'Süresiz Nafaka'ya ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükakça, süresiz nafakanın boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere teşvik ettiğini vurgularken aile yapısını da yok ettiğini dile getirdi:

Büyükakça: Biz nafakanın kaldırılmasını değil kriterlere göre düzenlenmesini istiyoruz

"Süresiz nafakanın gerekçesi kadının boşandığı için yoksulluğa düşmesidir. Bunda evlilik süresi, yaş, kriter, sağlık gibi hiçbir şey ayırt edilmeden; kadının eğer bir işi yoksa ya da asgari ücretle çalışıyorsa ona 'Ömür Boyu' nafaka bağlanmaktadır. Burada sıkıntı nafakanın 'Süresiz' olmasıdır. Biz nafakanın kaldırılmasını talep etmiyoruz. Nafakaya kriterlere göre süre sınırlama getirilmesini ve bunun bir yılla beş yıl arasında değişmesini istiyoruz. Yani mesela çocuksuz boşananlara bir yıl nafaka ödensin. Çocuklu olanlara da beş yıl ödensin. Bu ikisinin arasındaki yıllarda; yaşı, sağlığı, işgücü ve çocuk sayısı gibi kriterlere göre değerlendirilsin."

"Süresiz nafaka boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere teşvik ediyor"

"Ayrıca bu yasanın en olumsuz tarafı kadını nikahsız birlikteliklere ve kayıtsız çalışmaya teşvik etmesidir. Bu durumda erkeğin psikolojik olarak çökmesine neden oluyor. Sonuç olarak ise aile yapısının yıkılmasına geliyoruz."

Taha Emre ÖZDEMİR / Yeni Akit

Süresiz Nafaka
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER