Taner Yılmaz, Can Verdiğimiz Topraklarda Üretilen Süs Bitkilerini Kullanalım!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Taner Yılmaz, Can Verdiğimiz Topraklarda Üretilen Süs Bitkilerini Kullanalım!
17.05.2017 09:04:34

 

Taner Yılmaz, Can Verdiğimiz Topraklarda Üretilen Süs Bitkilerini Kullanalım!

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, Süs bitkilerinin sektörel olarak bitkisel üretim içinde çok önemli bir yere sahip olduğu, ekonomiye ise çok büyük katma değer sağlayan bir sektör olduğunu belirtti.

Başkan Taner Yılmaz; Türkiye’nin çok çeşitli Ekolojik bölgeye sahip bir ülke olduğunu, iklim ve toprak özellikleri bakımından süs bitkileri yetiştiriciliğine son derece uygun olduğunu ve aynı zamanda Türkiye’nin bir çok süs bitkisinin gen kaynağı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin süs bitkileri yetiştiriciliğinde uygun iklimsel ve coğrafi koşulları, pazara yakınlığı ve ucuz işgücüne sahip olması gibi nedenlerle önemli avantajlara sahip olduğunu belirten Taner Yılmaz; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye süs bitkileri üretimi itibariyle dünya üretiminde yaklaşık binde 7’lik bir paya sahip olduğunu kaydetti. İtalya, Almanya ve Hollanda üreticilerini kalkındıracağımıza yerli üreticilerini kalkındırmamız gerekir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer belediyelerin resmi ve özel kurumlarının yerli üreticileri tercih etmeleri gerekmektedir. Yerli üreticilerin desteklendiği sürece ürün kalitesi olarak 5 yıl içinde yabancı üreticilerin kalitesinin yakalanacağına ve hatta bazı süs bitkilerinde Avrupalı üreticileri geride bırakacaktır’ dedi.

Başkan Taner Yılmaz; Süs bitki üreticilerinin üretim konusunda değil satış konusunda muzdarip olduğunu ifade ederek,” Süs Bitkileri üreticilerimiz her bölgeye uygun bitki yetiştirebilecek ve her türlü süs bitkisini üretebilecek kapasite ve durumdayken ithal ürünlerde patlama yaşanmakta ve yerli üreticilerimiz desteklenmemektedir. Milyonlarca doların Avrupalı üreticilere aktarılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Yerli üreticilerimizi desteklemek durumundayız’dedi.

Bunun için yapılması gereken hususlardan birisi şudur:”

Görselliği ön planda tutan Belediyelerin tercihlerini yerli malından yana kullanmaları gerektiğinin altını çizen Yılmaz; Büyüyen ve gelişen şehirleri ithal ağaçlarla süsleyerek, milyonlarca doların Avrupa üreticisine aktarılmaması gerektiğini savundu.

Taner Yılmaz Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert