Tarihçi Kemal Karpat vefat etti!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Tarihçi Kemal Karpat vefat etti!
21.02.2019 10:04:36

 

Tarihçi Kemal Karpat vefat etti!

​Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, ABD'nin Wisconsin eyaletinde vefat etti.

Merhum Karpat dünyanın sayılı tarihçileri arasında gösteriliyordu.

Wisconsin eyaletinin Madison şehrinde yaşayan 96 yaşındaki dünyaca ünlü Türk tarih Profesörü Kemal Karpat vefat etti.

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, yaptığı açıklamada, “Kemal Karpat hoca Çarşamba akşamı 18.40 sularında, Madison’da hayatını kaybetti.” dedi.

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitabı bulunan Karpat’ın ölüm nedeni yaşına bağlı çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı.

15 Şubat’ta 96. doğum gününü Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar ile kutlanmıştı.

Cenaze nakil işlemlerine başlandığı Başkonsolos Acar tarafından açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Karpat’ın ölüm haberini sosyal medyadan duyurdu.

İbrahim Kalın, “İlim ve fikir dünyamızın mümtaz şahsiyetlerinden #KemalKarpat hoca 96 yaşında Hakk’a yürüdü. Geride yüzlerce eser, talebe ve hatıra birakti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Vasiyeti gereği cenazesi Türkiye’de defnedilecektir” mesajını paylaştı.

Prof. Dr. Kemal Haşim Karpat, 2016 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ni alan isimler arasında yer almıştı.

PROF. DR. KEMAL KARPAT KİMDİR?

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 1947’de alan Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler, doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde 1957’de tamamladı. Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyindeki görevinin ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı.

Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumunun direktörlüklerini yürüten Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneği’nin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın da koordinatörlüğünü yaptı.

Kemal Karpat Türk tarih Profesörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER