Advert
Teknoloji Devleri Çocuklarımızı Tuzağa Mı Çekiyor?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Teknoloji Devleri Çocuklarımızı Tuzağa Mı Çekiyor?
21.09.2017 14:54:19

 

Teknoloji Devleri Çocuklarımızı Tuzağa Mı Çekiyor?

Teknolojinin devleri dünyayı teknoloji bağımlısı hale getirirken kendi çocuklarını telefondan bile uzak tutarak geleneksel yöntemlerle yetiştiriyor. Google, Apple gibi teknoloji devlerinin yöneticileri çocuklarına eğitim aldırırken bilgisayar kullanmalarına izin vermeyerek geleneksel yöntemlerle yetişmelerini daha etkili buluyor.

 TÜRKİYE’DE TABLET AVRUPA’DA İSE KARATAHTA!

Silikon Vadisi’nin üst düzey çalışanlarından tutunda teknoloji geliştiren bilim insanları, çocuklarını teknolojiyle donatılmış okullara göndermek yerine eğitim materyallerinin eski usul tahta-tebeşir, kâğıt-kalem, örgü ve dikiş iplikleri, renkli boyalar, bazen de çamur olduğu okulları tercih ediyorlar. Bu okullarda öğretmenler, eğitimi geleneksel tebeşir ve karatahta ile yapıyor; öğrenciler de kâğıt ve kalemle yazılanları not ediyor.
Yani şu anki trendin tam zıttı gösterilen okullarda eğitim almalarını sağlıyorlar. Geleneksel sayılan eğitim sistemlerinin temeli neredeyse 100 yıla dayanıyor. Bu eğitim sayesinde çocukların sosyal, duygusal, ruhsal ve fiziksel açılardan çok yönlü geliştikleri tespit edildi. Anaokulunda oyun odaklı ilkokul ve ilköğretim kategorilerinde el yazmasıyla verilen eğitimler çocuklarında daha pratik ve çok yönlü öğrenmesini sağlıyor. Ancak teknolojinin gelişmesi ve hayatı kolaylaştırmasıyla beraber birçok eğitim kurumu teknolojinin ortaya çıkardığı ürünlerden faydalanmayı tercih ediyor.

Kalem kâğıt gitti tablet bilgisayar geldi

100 yılı aşkın süredir çocuklarımızı emanet ettiğimiz sistem hem sosyal anlamda zihinlerin gelişmesine katkıda bulunurken hem de zihinsel aktivitelerin uyuşuk olmasını engelliyor. Bilgisayar ve türevlerinin daha sistematik bir şekilde çalışması kullanımını popüler hale getirdi. Bunun yanında pratiklikte sunmasıyla eğitimciler öğrencilere teknoloji bazlı dersler aktarmaya başladı. Ancak yapılan araştırmalar normal yollarla eğitim alan öğrencilerin teknolojiyi kullanarak eğitim alan öğrencilere oranla daha hızlı öğrendiğini ve ürettiğini ortaya çıkardı.

Teknolojinin devleri de durumun farkına vararak kendi çocuklarının teknolojiden uzak bir şekilde büyümesine olanak sağlamayı sağlıklı buldu. Eğitimde teknolojiye yer verilmesine yorum yapan Google’da yöneticilik yapan Alan Eagle, “iPad’de yüklü bir programın çocuklara daha iyi okuma veya aritmetik becerisi katacağı fikri çok komik.” ifadelerini kullanarak ortaya çıkacak eğitim boşluğunun haberini verdi. Okul sıralarında kalem kâğıt yerine tablet bilgisayarların getirilmesi ve her şeyi oturduğu yerden yapan geleceğin mimarları analitik düşünmek yerine bu işi ellerinde tuttukları makinelere yaptırmaya başladı.

2014’te kâğıt yerine tableti tercih ettik

Anne babalar 3 yaşındaki çocuklarının iPad ve mouse kullanma becerisiyle övünüyor olabilir ancak Eagle’a göre Google ve diğer arama motorların uygulamaları, zaten zekâsı en düşük insanın bile rahatlıkla kullanabileceği kadar basit halde sunuluyor. Dolayısıyla çocukların büyüdüğünde ‘teknoloji kullanma becerilerinden eksik kalması’ gibi bir durum söz konusu bile değil. Bununla beraber asıl önemli olan çocuğun edebiyat, matematik, temel bilimler, el becerileri, görsel sanatlar ve performans sanatları gibi alanlarda gelişerek öğrenmeleri. Bu öğrenme sanallıkla elde edilebilecek bir deneyim değil. Geleneksel eğitim sistemi, teknolojisiz eğitim metotlarıyla ömür boyu süren bir öğrenim isteği, üreticilik, kişiler arası daha güçlü iletişim ve eleştirel düşünce gibi becerilerin oluşturulmasını hedefliyor. Bu yaklaşımı savunan yöneticiler eğitim felsefelerinin başarısını öğrencilerinin sınavlarda aldığı standart üstü puanlarla ispatlıyor. Planlaması 2010 yılında yapılan ve 2012 yılına gelindiğinde pilot uygulama olarak hayata geçirilen Fatih Projesi ile eğitimde tablet bilgisayarlar kullanılmaya karar verildi. Çocukların eğitiminde geleneksel yöntemleri tercih eden teknoloji devleri Türkiye’de tabletli sisteme geçilmesi için defalarca görüşme gerçekleştirdi.

Fatih projesi başarı mı hüsran mı?

2010 yılında başlayan Fatih Projesi, 8,5 milyar liraya varması beklenen hacmi ile ülkemizdeki en büyük bilişim projesi olarak gösterildi. Bu nedenle de, proje için ülkemize gelmeyen bilişim devi CEO’su kalmamıştı. Bugün hala hem ülkemizin en büyük projesi, hem de dünya çapında büyük bir proje olarak bahsediliyor. Projenin bütçesini duyan teknoloji CEO’ları Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye’ye adeta akın etti. Mecliste birçok kez soru önergelerine de maruz kalan proje için 2013-2014-2015 yılları için yaklaşık 1 milyar lira, 2016 yılı için ise 1 milyar 20 milyon lira tahsis edildi. Söyledikleri ile yaptıkları aynı olmayan dünya devleri iş kendi çocuklarına geldiği zaman olaylara farklı açıdan değerlendirmede bulunuyor.

Alan Eagle, Beşinci sınıfa giden kızının Google’ı nasıl kullanacağını bilmediğini, ondan biraz daha büyük olan oğlunun ise daha yeni yeni arama motorunu kullanmaya başladığını; ama bunun yerine örgü örmeyi öğrendiklerini, resimler yaptıklarını, kendi çoraplarını dikebildiklerini, makas ya da bıçak kullanmak gibi ufak el becerilerinin geliştiğini de ekliyor. Geleneksel eğitim sistemine göre, önemsiz gibi görünen motor beceriler, bilişsel gelişimi destekleyerek ileride problem çözme ve matematik becerisi gibi daha soyut becerilerin temelini oluşturuyor. Örneğin; örgü dersleri matematiksel düşünce yapısını güçlendirebiliyor. Çocuğunuzu bilgisayarın karşısına oturtmayı ve mouse kullanma becerisiyle övünmeyi bir kenara bırakmak; bunun yerine onu dikiş dikmek, makas kullanmak, renkli hamurlardan figürler yaratmak gibi daha fazla zekâ kullanımı gerektiren etkinlikleri yapması konusunda desteklemek iyi bir fikir olabilir.

Eğitimde teknolojiyi kullanma yaşı getirilmeli

Eğitim kurumlarında teknolojinin kontrollü bir şekilde kullanılması gerektiğini söyleyen Mehmet Esat Demirci, “ Teknoloji devleri çocuklarına ilk aşamada bilgisayarsız eğitimi tercih etse de aşamalı olarak mutlaka tanıştıracaklardır. Ülkemizde teknoloji denildiği zaman akıllı telefonlar ve sosyal medya düşünüyoruz. Ebeveynlerin öncelikle çocuklarının elektronik alet kullanımını dikkatle izlemesi gerekmektedir. Öğrencilerimize aşamalı olarak teknoloji ürünlerini kullandırmamız gelişim açısından oldukça etkili olacaktır. Kontrol yetişkinlerde olduğu sürece ve çocuklarımıza al istediğini yap demediğimiz takdirde tablet ya da bilgisayar kullanılmasında sakınca görmüyorum.” dedi.

Atakan Irmak / Diriliş Postası

Silikon Vadisi kâğıt-kalem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert