Temizlik İmandandır
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Temizlik İmandandır
23.03.2020 15:33:52

 

Temizlik İmandandır

Temizlik bedeni maddî kirlerden, ruhu manevî kusurlardan arındırmaktır. Müslümanın bedeni, fiziki çevresi, kalbi temiz olmalıdır. Mânevî temizlik, kişinin kalbini kötü duygu ve düşüncelerden, bedenindeki organlarını günahlardan arındırmasıdır. Maddî temizlik ise, kişinin üstünü, kılık ve kıyafetini, oturduğu-yattığı yeri ve çevresini her türlü kir ve pisliklerden temiz tutması, başkasını rahatsız edecek görüntülerden uzak durmasıdır.

Yüce Allah “Ey bürünüp sarınan (Peygamber!), kalk ve insanları uyar. Sadece Rabbini yücelt, elbiseni temizle, pislikten sakın.”(Müddessir, 74/1-5) buyuruyordu. Görülüyor ki, Peygamberimize ilk inen âyetlerde temizlikten söz ediliyor, “elbiseni temizle, pislikten sakın” buyuruluyor.

Peygamberimiz “Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim Taharet 1) buyurarak inanan bir insanın, temizliğine dikkat etmesi gerektiğini vurgulardı. Temizlik, aklın, kalbin, bedenin, yiyeceklerin, içeceklerin, giyeceklerin ve çevrenin maddî pisliklerden arındırılması, manevî kirlerden uzak tutulmasıdır. Bu nedenle  Hz Peygamber, temizliğe son derece dikkat ederdi ve güzel koku sürünürdü. (Tirmizî, Cenaiz 16)

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert