Advert
TEOG’da Matematik Barajı İlk Defa Aşıldı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
TEOG’da Matematik Barajı İlk Defa Aşıldı!
04.06.2017 14:40:39

 

TEOG’da Matematik Barajı İlk Defa Aşıldı!

Sekizinci sınıflara yönelik yapılan ikinci dönem merkezi ortak sınavlarda başarı ortalaması yükseldi. Matematik dersinin puan ortalaması ilk defa bu yıl 50’nin üzerine çıkarak 55,35 düzeyinde gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem merkezi ortak sınavlara ilişkin verilere göre, matematik dersinin başarı ortalaması ilk defa 50 puanın üzerine çıkarak 55,35 düzeyinde gerçekleşti. 2. dönem, 1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katıldığı Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında her dersin başarı ortalaması önemli ölçüde yükseldi.

İNGİLİZCE 57’DEN 60’A YÜKSELDİ

Sınavda en yüksek başarının elde edildiği ders olan din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 146 bin öğrenci, 20 sorunun tamamını doğru yanıt vererek 100 tam puan aldı. Öğrencilerden 139 bini İngilizce, 112 bini fen bilimleri, 177 bini Türkçe, 180 bini T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 76 bin öğrenci de matematik testinin tüm sorularına doğru cevap verdi. Testlerdeki puan ortalaması geçen yıl matematikte 42,05 iken bu yıl 55,35 oldu. Bu kapsamda, ikinci dönem ortak sınavlarda en düşük ortalamaya sahip ders matematik olmasına karşın, bu dersin başarı ortalaması Türkiye genelinde ilk defa 50 puanın üzerine çıkarak 55,35’e ulaştı. İngilizce testinin puan ortalaması 57,60’dan 60,10’a yükseldi.

KURSLARIN ETKİSİ BÜYÜK

Bakanlık yetkilileri, merkezi ortak sınavlardaki başarı oranının artmasında, MEB’in Türkiye genelinde ücretsiz düzenlediği destekleme ve yetiştirme kurslarının katkısının da bulunduğuna dikkat çekti.Soruların müfredat kapsamında hazırlandığını ve düzenli çalışan öğrenciler için sürpriz bir sorunun yöneltilmemesinin, başarının artmasındaki diğer bir etken olduğunu vurgulayan yetkililer, “Sınıfında matematikten 100 alan bir öğrencinin merkezi ortak sınavda da aynı başarıyı gösterebilmesi, MEB’in baştan beri hedeflediği bir sonuçtu” değerlendirmesinde bulundu.

EN YÜKSEK BAŞARI DİN KÜLTÜRÜ DERSİNDE

En yüksek başarının elde edildiği ders olan din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 146 bin öğrenci, 20 sorunun tamamını doğru yanıtladı.

milli eğitim teog matematik başarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert