​Tıbbi tahlil laboratuvarları insan sağlığını hiçe sayıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Tıbbi tahlil laboratuvarları insan sağlığını hiçe sayıyor!
26.01.2018 14:34:34

 

​Tıbbi tahlil laboratuvarları insan sağlığını hiçe sayıyor!

Ankara’da bazı tıbbi tahlil laboratuvarları Anadolu’nun dört bir yandan gelen numunelere tahlil yapmadan sonuç yazıyor.

Genel koordinatörlüğünü Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Serkan Tapan’ın yaptığı Ankara Uzman Grup Neolab Laboratuvarının Türkiye’nin dört bir yanından gelen testlere tahlil yapmadan sonuç yazdığı iddia edildi.

Özel bir Üniversitede öğretim üyesi olduğu için Uzman Grup Neolab Laboratuvarında resmi ortaklığı olmayan Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Serkan Tapan, laboratuvarın genel koordinatörlüğünü yürütüyor.

Gelen bilgilere göre, Uzman Grup Neolab Laboratuvarında dış kurumlar tarafından gönderilen kurşun, cıva, hippurik asit, mangan, manganez gibi özellikli testlerin numuneleri herhangi bir tahlil ve çalışmadan geçirilmeden direk sonuçları yazılıyor.

İnsan sağlığını hiçe sayan bu uygulama Türkiye’nin her yerinden gelen hasta numunelerinde gözlerini kırpmadan yapılıyor ve bu durum hastaların tedavilerine olumsuz şekilde yansıyor.

Uzman Grup Neolab Laboratuvarında Türkiye’nin çeşitli özel hastanelerinden gelen testler ve numuneleri tahlil yapabilecek cihazların ve bu test ve numuneleri sonuçlandıracak teknik ekibin de olmadığı belirtiliyor.

Cihaz ve teknik ekibin olmadığı Uzman Grup Neolab Laboratuvarı test ve numuneleri sonuçlandırmak için başka bir laboratuvardan hizmet alımı da yapmıyor.

Ayrıca laboratuvarda arşiv bölümü yok ve sonuçlarla alakalı herhangi bir sonuç da bulunmuyor.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN NUMUNE VE TESTLER GELİYOR

Uzman Grup Neolab Laboratuvarına testler anlaşmalı oldukları hastanelerle birlikte özellikle Türkiye’nin her yerinden OSB - Ortak sağlık birimlerinden geliyor.

OSB’ler Uzman Grup Neolab Laboratuvarına işyerlerinin sağlık taramalarını gönderiyor. Laboratuvar bu testleri herhangi bir işlemden geçirmeden direkt sonuçları yazarak adeta işçi sağlığı açısından büyük risk teşkil edebilecek bir tehlikenin davetiyesine imza atıyor.

Uzman Grup Neolab Laboratuvarıyla anlaşmalı Samsun Çözüm İSG ve Çorum Atılım OSGB gibi Türkiye’nin değişik illerindeki OSB’ler testlerinin tahlillerini yapıldığını düşünerek hasta sonuçlarını gelen bilgilere göre yazıyor.

Türkiye’de Uzman Grup Neolab Laboratuvarı gibi birçok kuruluş var.

Her birinin sonuçları incelemeden ve tahlile tabi tutmadan kafalarına göre sonuçlandırdıkları düşünülürse tehlikenin boyutları daha net ortaya çıkacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NI UYARIYORUZ!

Sağlık Bakanlığı bu laboratuvarları kontrol ediyor ancak test ve numune sonuçlarının nasıl yazıldığı konusunda hiçbir fikirleri olmadığı kontroller rutin bir şekilde tamamlanıyor.

Bu laboratuvarların OSGB ve İSG bu testleriyle ilgili sonuçları incelenirse  gerçek ortaya çıkacak ve laboratuvarda da bunlarla ilgili sonuç olmadığı da anlaşılacak.

Böyle bir duruma doktor olan laboratuvar sahiplerinin nasıl göz yumabildiği de ayrıca merak konusu oluyor.

Öte yandan Uzman Grup Neolab Laboratuvarı Genel Koordinatörü Dr. Serkan Tapan ve Ziya Kaplan Neolab ruhsatı ile Ankara Kızılay da başka bir isim altında yeni bir laboratuvar açma teşebbüsü içinde.

Yeni açılacak labarouvar ile tehlike daha da büyüyecek ve bu labaratuvar ile çalışan ülke geneline yayılmış OSB ve İGS’lerin sayısı artacaktır. İnsan sağlığını hiçe sayan uygulamalarıyla ceplerini doldurarak işlerini gün geçtikçe büyütüyor.

İnsan sağlığı Uzman Grup Neolab Sağlık Bakanlığı Laboratuvar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
aylapalaoglu     2018-01-27 Şansa yaşıyoruz desenize allah yardımcımız olsun
GALERİLER
Advert
Advert