TKDK 2014-2020 IPARD Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
TKDK 2014-2020 IPARD Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanı
22.02.2019 10:42:30

 

TKDK 2014-2020 IPARD Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanı

Samsun Valisi Osman Kaymak, IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Kaymak yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

 “Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), IPARD II Programı kapsamında, 250 milyon Avro Hibe Destek Bütçesi ile 16 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır. Kurumumuz, bu çağrı döneminde, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri ile Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlara % 40 ila %70 arasında değişen oranlarda hibe desteği verecektir.

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü olarak 2011 yılında yayımlanan ilk çağrı dönemimizden itibaren yatırımcılarımıza hibe desteği vermekteyiz. IPARD I Programının uygulandığı ilk 15 çağrı ile IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme ve depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam yatırım tutarı yaklaşık 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir. Bu işletmelere yaklaşık 132 milyon TL hibe tahsis edilmiş olup, tamamlanan 871 adet proje için yaklaşık 115 milyon TL hibe ödenmiştir. Yatırımları devam eden 109 adet proje için tahsis edilen yaklaşık 17 milyon TL’lik hibe ödemesi de, yatırımların tamamlanması ile birlikte, 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir. Samsun ilimizde yürütülen IPARD Projeleri kapsamında yaklaşık 2.500 kişinin istihdamı sağlanmıştır. Samsun İl Koordinatörlüğümüz IPARD Programı kapsamında desteklenen proje sayısında birinci, yapılan ödeme tutarında da ilk sıralarda yer almaktadır.” dedi.

Bu kapsamda; Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler, Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler, Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler %40-70 hibe ile desteklenecek olup, bu tedbir kapsamındaki yatırımlara toplam 170 milyon Avro hibe desteği verilecektir.

Bu kapsamda da Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması sektörlerinde yapılacak yatırımlara % 40-50 hibe desteği verilecek olup bu alandaki toplam destek bütçesi 80 milyon Avro’ dur.

Vatandaşlarımızı hibe desteği alabilecekleri sektörler ve yapabilecekleri yatırımlar hakkında bilgi almak ve açılan başvuru çağrı döneminde proje sunmak üzere TKDK Samsun İl Koordinatörlüğüne davet ediyoruz. 

Osman Kaymak IPARD Projeleri Samsun Valisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert