TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Minibüsçünün Otobüs Vergisi Sorunu Bitiyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Minibüsçünün Otobüs Vergisi Sorunu Bitiyor
03.02.2018 11:16:05

 

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Minibüsçünün Otobüs Vergisi Sorunu Bitiyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın kanundaki tanımdan kaynaklı olarak minibüslerden alınan otobüs vergisinin sona ermesi için TBMM’ye verilen kanun teklifinin minibüsçü esnafı adına sevindirici olduğunu belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Minibüslerden alınan otobüs vergisi sorunu bitiyor. Daha önce Maliye Bakanımız Naci Ağbal ile TESK’i ziyaretinde yaptığımız görüşme doğrultusunda yeni düzenleme esnafımızı sevindirdi” dedi.

-“RUHSATA GÖRE VERGİ ÖDENECEK”

MTV Kanununda gerekli değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin son torba yasa ile TBMM’ye gönderilmesi ile bir haksızlığın ortadan kaldırılacağının altını çizen TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Yeni yapılacak düzenleme ile her araç sahibi, ruhsatında ne yazıyorsa onun vergisini ödeyecek. Şöyle ki; 10 koltuğu olan araçlar otomobil sayılması gerekirken minibüs kabul ediliyor ve 4.300 TL’ye varan tutarda MTV ödemesi gerekirken 888 TL vergi ödüyorlar. Bu araçları çoğunlukla taksi ruhsatı olmayan korsan taksiciler kullanırken vergi mükellefi olan ruhsatlı minibüsler de tersine cezalandırılarak otobüs vergisi ödüyor. Konunun TBMM’ye sevk edilerek yeni torba yasaya dahil edilmesi ile haksız bir uygulamadan vazgeçiliyor” diye konuştu.

“MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNDE ADALET SAĞLANACAK”

Yapılacak değişiklikle motorlu taşıtlar vergisinde adaletin sağlanacağının altını çizen Apaydın, “Ruhsatında minibüs yazan aracın, sigortası minibüs olarak ödeniyor, vergi mükellefiyeti dahi minibüsçü olarak açılıyor. Ancak iş vergi ödemeye gelince otobüs vergisi ödeniyor. Bu çelişkiyi esnafımıza anlatmakta güçlük çekiyorduk. Yeni düzenleme ile bu haksız ve adil olmayan sistem düzeltiliyor. Düzenlemede emeği geçen başta Maliye Bakanımız Naci Ağbal olmak üzere katkısı olan herkese camiamız adına teşekkür ederim” şeklinde söyledi. 

MTV otobüs vergisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert