TÜBA ile OMÜ’den 2. Gıda ve sağlıklı beslenme sempozyumu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
TÜBA ile OMÜ’den 2. Gıda ve sağlıklı beslenme sempozyumu
18.11.2019 11:13:23

 

TÜBA ile OMÜ’den 2. Gıda ve sağlıklı beslenme sempozyumu

TÜBA-Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu tarafından 28-29 Kasım 2019’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ev sahipliğinde II. Gıda ve Sağlıklı Beslenme Sempozyumu düzenleniyor.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Sempozyum’un açılış konuşmaları Akademi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Akademi Asli üyesi ve TÜBA-Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Kazım Şahin tarafından gerçekleştirilecek.

 “Su Ürünleri ve Sağlık” alt başlığının masaya yatırılacağı Sempozyum hakkında konuşan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Türkiye’nin coğrafi konumu itibarıyla su ürünleri avcılığı ve üretimi yönünden dünyanın şanslı ülkeleri arasında olduğunu söyledi. Su ürünleri üretiminin zaman zaman olumsuz medya baskısına maruz kaldığını ifade eden Prof. Şeker, çevresel standartlarla uyumlu, çevreye etkisi en aza indirilmiş, teknolojiyi entegre etmiş üretim sistemlerinin yaygınlaşmasına acilen gereksinim duyulduğunu vurguladı. Türkiye’de su ürünleri konusunda sağlığımızı doğrudan etkileyen en büyük problemlerden birinin istilacı, invazif türler olduğu bilgisini de veren Şeker, zehirli olmaları nedeniyle bu türler tüketilmediğinden, özellikle balon balıklarının av araçlarına zarar vermesi ve az da olsa insana saldırı vakalarının görülmesi dolayısıyla toplum üzerinde son derece negatif etki gösterdiğinin altını çizdi. Tüm bunlar ve benzeri pek çok sorunun II. Gıda ve Sağlıklı Beslenme Sempozyumu’nda mercek altına alınacağını söyledi.

Prof. Şeker ayrıca “Düzenlenecek olan Sempozyum’da beslenme ve sağlığımız için çok önemli olan su ürünlerinin tüketimini artırmanın önemini vurgulanacak, konu hakkında bilinç ve farkındalık oluşturacak, doğru bilinen yanlışlar gün yüzüne çıkarılacak, su ürünlerinin insan sağlığı açısından önemini detaylandırılarak kamuoyuna duyurulacak. Akademi tarafından hazırlanacak sonuç raporu sayesinde ise ilgili kurum ve kuruluşlar konu hakkındaki sorunlar, saptamalar, alınması gereken tedbirler ve çözüm önerileri bağlamında bilgilendirilecek.” dedi.

OMÜ TÜBA Su Ürünleri ve Sağlık Gıda ve Sağlıklı Beslenme Sempozyumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER