Advert
Tufan Akcagöz, Epdk Vatandaşı Değil Holdingleri Koruyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Tufan Akcagöz, Epdk Vatandaşı Değil Holdingleri Koruyor!
11.01.2017 12:07:57

 

Tufan Akcagöz, Epdk Vatandaşı Değil Holdingleri Koruyor!

CHP Samsun İl Başkanı Avukat Tufan Akcagöz, EPDK’nın, yeni yıl tarifesinde de kamu yararı yerine dağıtım şirketlerini himaye etmeye devam ettiğini söyledi.

Samsun Haber - Samsun Elektrik Mühendisleri Odası'nın, EPDK ( Enerji Piyasası Denetleme Kurulu ) 'nın bu yılki tarife düzenlemeleriyle dağıtım şirketlerine yine kaynak aktarımları sağladığı yönündeki açıklamaları üzerine konuşan CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, " Konutların faturasındaki enerji kalemi yüzde 3,1 azalmış, aksine dağıtım kalemi yüzde 6,3 oranında zamlandırılmış.

Halktan kesilen vergiler üzerinden şirketlere ödenen genel aydınlatma tarifesine ise yüzde 21,3 ile çok yüksek bir oranda zam yapılmış. Yazıktır, günahtır. Bu uygulama, vatandaşlarımızın üzerine yıllık 192,5 milyon lira ek yük getiriyor. EPDK'nın, enerji bedelinin düştüğü ama dağıtım maliyetinin arttığı iddiası da gerçeği yansıtmıyor. " dedi.

1 Ocak 2017`den itibaren geçerli olmak üzere yapılan yüzde 6.3`lük zammın ne kadarının dağıtım şirketlerine, ne kadarının iletim hizmeti için TEİAŞ`a, ne kadarının kayıp ve kaçak kullanımına gideceğinin, EPDK`nın şeffaflığa aykırı uygulaması nedeniyle net olarak belli olmadığını söyleyen Tufan Akcagöz, "EPDK`nın yeni tarifesiyle dağıtım şirketlerine kaynak aktarımı yaratan büyük bir zam yürürlüğe konulmuştur. Bu zam, vatandaşın ekonomisini dikkate almadan yapılan, holdingleri koruyan bir artış niteliğindedir. Öyle anlaşılıyor ki, reklam, danışmanlık, dava ve sosyal giderler gibi harcamalarını yurttaşların sırtına vurma olanağını getiren ve bu düzenlemelerini "şeffaflık" gerekçesiyle savunan EPDK, yeni yıl tarifesinde de yine kamu yararı yerine dağıtım şirketlerini himaye etmeyi tercih etmiştir. Yani, yine kamunun yararı, toplumun yararı hiçe sayılmaktadır. EPDK, her tarife döneminde ne enerji maliyeti düşüşünü, ne de düştüğü söylenen kayıp ve kaçak oranlarına ilişkin indirimi faturalara yansıtmaktadır. Ülkemizde, sanayi kuruluşlarının da mağduriyetlerine sebebiyet veren, ciddi elektirik kesintileri yaşanmakta ve daha büyük kesintilerin tehdidi altındayız. Bu yağma düzeninden kurtulmanın tek yolu, sosyal demokrasiyi hakim kılmak, Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidar yapmaktır. " diye konuştu.

epdk Tufan Akcagöz chp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert