Turancı Liderden Yunanistan Savunma Bakanlığı'na Nota
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Turancı Liderden Yunanistan Savunma Bakanlığı'na Nota
04.08.2018 13:45:22

 

Turancı Liderden Yunanistan Savunma Bakanlığı'na Nota

Son dönemlerde karşılıklı açıklamalarla gerilen Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde önümüzdeki dönemde süreç daha da sertleşeceğe benziyor. Yunanistan'ın hakkı olmayan adalarda asker bulundurduğu gerekçesini öne süren Kemal Gürpınar, İngiltere'deki bir hukuk bürosu aracılığıyla Yunanistan Savunma Bakanı'na nota verdiklerini açıkladı.

Türkiye ile Yunanistan arasında adalar ve azınlıklarla ilgili tırmanan karşılıklı gerilim, özellikle Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'tan gelen küstah çıkışlarla yeni bir boyut kazanmış, Türkiye bu açıklamalara en üst perdeden tepki göstermişti.

18 adayı işgal ve askeri tahkimat suçlaması

İki ülke arasında adalar krizinin yeni bir dünya savaşına neden olabileceğini öne süren Kemal Gürpınar, Türkiye ve Yunanistan arasındaki deniz sınırı henüz bir anlaşmayla belirlenmemiş olmasına rağmen Yunanistan'ın Ege denizinde bulunan 18 adayı uluslararası anlaşmalara aykırı olarak işgal ettiğini ve askeri tahkimatta bulunduğunu öne sürdü.

Yunanistan’ın neden olduğu Ege sorunlarının başında 1923 Lozan Antlaşması, 1947 Paris Antlaşması ve konuya ilişkin diğer uluslararası belgeler çerçevesinde Doğu Ege Adaları’nın silahsızlandırılmış statüsü geldiğini anlatan Gürpınar, şöyle devam etti:

Yunan karasuları 12 mile çıkarsa Türkiye kaybedecek

"Yunanistan bu anlaşması hiçe sayarak işgal ettiği adaları silahlandırmaktadır. Yunan karasularının 12 deniz miline çıkarılması, Ege Denizi’ndeki çıkar dengelerini Türkiye’nin aleyhine orantısız bir şekilde değiştirecektir. Şu anda, sahip olduğu birçok ada sebebiyle, Yunanistan’ın karasuları Ege Denizi’nin yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Karasularının 12 deniz miline çıkarılması durumunda bu oran yüzde 70’e yükselmektedir. Bu durumda açık deniz büyüklüğü yüzde 51’den yüzde 19’a düşerken, Türkiye’nin karasuları da Ege Denizi’nin yüzde 10’undan daha az kalmaktadır."

Uzun yıllar Avustralya’da hakimlik yapan Gürpınar, halen Londra’da bir hukuk bürosu olduğunu ve başvuruyu da bu yolla yaptığını belirterek, “Birçok ülke adına uluslararası arabuluculuk statüsüne sahip ve bu konumunun uluslararası kurumlarca tanınırlığı var” ifadesini kullandı.

“Yaşananlar BM’nin görev alanına giriyor”

Yunanistan’ın Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk milletine ait adaları oldubitti ile işgal ederek sahiplenme teşebbüsünün Birleşmiş Milletlerin görev alanına girdiğini anlatan Gürpınar, “Benim verdiğim nota Yunanlıların ‘olumsuz sahiplenme’ maddesine sığınarak 12 yıl süresini de hukuki olarak bozmuştur. Ben notayı sadece BM Genel Sekreterliğine vermedim. Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanlığın ve Yunanistan Savunma Bakanlığına da verdim” şeklinde konuştu.

Kemal Gürpınar Türkiye-Yunanistan Yunan karasuları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER