Türk Polisine Sakal Bıyık Yasağı Ne zaman kalkacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türk Polisine Sakal Bıyık Yasağı Ne zaman kalkacak!
31.08.2018 13:44:38

 

Türk Polisine Sakal Bıyık Yasağı Ne zaman kalkacak!

Geçen yıl İçişleri Bakanlığının yayınladığı Türk Polisine sakal bıyık yasağının insan haklarına aykırı olduğu belirtiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki sayfalık kılık-kıyafet genelgesi geçen yıl Eylül ayında yürürlüğe girdi.

Dünyanın İsrail, İsveç, Danimarka gibi çeşitli ülkelerinde serbest olan sakal ve bıyık bırakmanın Türkiye’de neden yasak olduğu ve yasakçı genelgenin ne zaman kaldırılacağı merak ediliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Genelgesinde polislere getirilen kurallar şunlar:

*  Teçhizat ve işaretler dışında üniforma ile birlikte her türlü kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve abartılı yüzük takılmayacaktır.

* Her türlü sakal ve bıyık bırakılmayacaktır. Saçlar kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta, favoriler kulak deliği hizasında ve yere paralel olacaktır. Saç bakımına özen gösterilecek, taranmamış, toplanmamış, kirli veya abartılı saçla görev ifa edilmeyecek ve tırnak uzatılmayacaktır.

* Kadın personelde uzun saç bırakanlar saçlarını toplayacak, kısa saç bırakanlarınsa saç uzunluğu omuz hizasını geçmeyecektir.

* Kadınlar, şapka, kep veya örgüleri altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, üniforma içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri kıyafetler giyinmeyecektir.

* Her türlü sakal ve bıyık ile uzun saç bırakılmayacaktır. Ancak görevin özelliğine göre belirli konularda görev yapan personele en üst birim amiri tarafından saç, sakal, bıyık için aşırıya kaçmayacak şekilde yazılı izin verilecektir.

sakal bıyık yasağı Türk Polisi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert