Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği 20. Uluslararası psikolojik danışma ve rehberlik kongresi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği 20. Uluslararası psikolojik danışma ve rehberlik kongresi!
26.10.2018 08:44:30

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği 20. Uluslararası psikolojik danışma ve rehberlik kongresi!

Samsun Valisi Osman Kaymak, 20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’ne katıldı.

Kaymak burada yaptığı konuşmada, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) hizmetleri 20. Yüzyılın başlarında ABD’de ortaya çıkmış ve öncelikle burada gelişme göstermiştir. Daha sonra Avrupa ülkelerinde yer almaya başlayan PDR hizmetleri, hiç kuşkusuz dünyada en sistemli ve profesyonel olarak ülkemizde uygulanmaktadır. Bu da buraya katılan ve diğer eğitimcilerin ve uygulayıcıların sayesindedir. Bu nedenle katılımcılara teşekkür ediyorum.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik sistemi ilk kurulduğu ülkelerde daha çok mesleki yönlendirme ve kariyer danışmanlığı üzerine kurgulanmıştı. Ancak günümüz dünyasının daha karmaşık yaşamı ve insanın toplumsal uyumu sağlama zorluğu bu hizmetin değişimini de zorunlu kılmıştır. Günümüzde PDR’nin amacı bireyin yaşadığı topluma uyum sağlayabilmesi, kendini tanıması, kendini anlaması ve kabul etmesine yardım sürecidir. Bu nedenle temelinde insan olan önemli bir hizmettir.

Değişen dünya, bireye değişen seçenekler sunmaktadır. Birey kendi hayatı hakkında karar verme özgürlüğüne sahiptir. Karar verebilmesi içinde yeteneklerini, kapasitesini tanıyıp, çevresindeki imkanları bilmesi gerekir. Psikolojik Danışma ve Rehberliğin görevi bireyin seçme özgürlüğünü kullanabilmesi için seçenekleri algılayabilmesine ve doğru tercihler yapmasını sağlayacaktır. Üniversitelerimizin Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü mezunları çocuklarımız için bu önemli görevi yerine getirmektedir. Bu nedenle bu sempozyumun ilimizdeki eğitim uygulamalarına olumlu etkisi olacağını düşünüyorum.

Özellikle dünyanın küçük bir yer haline gelmeye başlaması ve yeni dijital yaşam sorunlarının ortaya çıkması gelecekte PDR hizmetlerinin hedefe yönelik olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle ‘PDR Hedefe Doğru’ başlıklı 6. Uluslararası Canik Sempozyumu sadece ilimizde değil ülkemizde de önemli bir ihtiyacı gidermektedir.

Samsunumuz 19 Mayıs şehri olmasının yanında kültürel ve bilimsel çalışmaları ile ‘Eğitimde Marka Şehir’ olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Gerek İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çalışmaları, gerek bölgenin en büyük üniversitesi olan 19 Mayıs Üniversitemizin çalışmaları, belediyelerimizin çalışmaları bu hedefe ulaşmamızı destekleyen işler yapmakladır.

 Canik Belediyesi’nin öncülüğünde Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve PDR Derneği işbirliği ile yürütülen sempozyum ile alanında uzman 800’ü aşkın bilim insanının bilgi ve deneyimlerinden yararlanma imkanı bulacağız. Katılımcı bilim insanlarımıza ilimize hoş geldiniz diyorum. Samsun tarihi için çok önemli yere sahip olacak olan sempozyumu gerçekleştiren Canik Belediye Başkanı Osman Genç Bey’e ve ekibine teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlayarak tekrar hoşgeldiniz diyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, ülkemizde anlayış ve hoşgörü kültürünü geliştirmek amacıyla her yıl empati ödülü verilen ve 2018 yılı empati ödülüne layık görülen Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı adına Genel Başkan Lokman Aylar’a ödülü, Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi.

20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’nde ‘Psikolojik Danışman Eğitimi’ ana temasının yanı sıra ‘Okul Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Kariyer Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Aile Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Rehabilitasyon Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Bağımlılık Psikolojik Danışmanlığı’ ve ‘Ruh Sağlığı Psikolojik Danışmanlığı’ gibi uzmanlık alanları ile ‘Psikolojik Danışman Eğitiminde Akreditasyon’ ve ‘Psikolojik Danışma Uygulaması ve Süpervizyonu’ kapsamına giren alt temalara da yer verilecek.

25-26-27 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen ‘20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’ne ayrıca, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, İngiltere, Kanada, Azerbaycan, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, İran, Sudan, İtalya, Kırgısiztan ve Türkiye'den 1200 Akademisyen, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, siyasi parti temsilcileri, rehber öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER