Türkiye, Azerbeycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Giresun’da toplandı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye, Azerbeycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Giresun’da toplandı
02.04.2018 17:10:37

 

Türkiye, Azerbeycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Giresun’da toplandı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Levain Izoria ile “6. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Toplantısı” için Giresun’da bir araya geldi.

Giresun’un Dereli İlçesi Kümbet Köyü Koçkayası Mesire yerinde bulunan Birun Kümbet Dağ Evinde 31 Mart Cumartesi günü saat 12.00’de gerçekleştirilen toplantıda; Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları ile savunma ve askerî alanlarda stratejik işbirliğini esas alan "Savunma Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası"nı imzaladı.

İMZA TÖRENİ SONRASINDA ÜÇ BAKAN BİRLİKTE BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU.

 Toplantıya ev sahipliği yapan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, açıklamasında "Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye arasında savunma işbirliğinin geliştirilmesine, bu üçlü inisiyatif toplantılarının çok büyük katkı sağladığını da biliyoruz.

Bugün yaptığımız toplantıda, üç ülke arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi konusunda tam bir mutabakata vardık. Esasında ilişkilerimizin ulaştığı seviye son derece iyi. Bundan sonra da ona ivme kazandırılması, özellikle savunma alanında ülkelerimizin toprak bütünlüklerinin korunması, özgürlüklerinin savunulmasına katkı sağlayacak ve bu alanda kendi kendine yetecek projelerinin geliştirilmesinin altını çizdik. Bunlar gerçekten hayati öneme haiz. Türkiye olarak savunma alanında zaman zaman karşılaştığımız problemleri, sıkıntıları paylaştık ve buradan yola çıkarak bu anlamda savunma alt yapılarımızın, yeteneklerimizin karşılıklı olarak paylaşılması ve birbirimizi desteklememiz konusunda mutabakata vardık.

Azerbaycan ve Gürcistan son yıllarda özellikle doğalgaz ve petrol havzalarındaki önemlerine binaen stratejik önemleri her geçen gün artan iki ülke. Hem bu kaynakların sağlanması, gem de dünyaya aktarılmasında stratejik öneme sahip olan iki ülke. Aynı şey Türkiye için de geçerli. Bu özellikleri nedeniyle Azerbaycan ve Gürcistan'ın bu özelliklerinin gelişmelerine katkı sağlaması için de neler yapılabilir, refah seviyesi yükseltilmesi nasıl katkı sağlayabiliriz, bunları da görüşme imkanımız oldu.

Ve bir de bu bölgede Gürcistan'ın, Azerbaycan'ın, barışın ve huzurun korunması ve sürdürülmesi için kilit ülkeler olduğunun da altını çizdik. Bu anlamda Azerbaycan'ın ve Gürcistan'ın uluslararası hukuka göre tanımış, sınır güvenliği, toprak bütünlüğü son derece önemli Türkiye olarak Azerbaycan ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz, destekliyoruz. Bu konuda da Türkiye olarak biz uluslararası platformda bu sorunun çözülmesi, Azerbaycan'daki Ermenistan işgalinin ortadan kaldırılması, aynı şekilde Gürcistan'da da toprak bütünlüğünün sağlanması için uluslararası alanda biz gerekli girişimleri yapıyoruz. O destekleri her iki ülkeye veriyoruz. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.

Her iki bakanımıza da Türkiye'ye ve Giresun'a teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum. Türk halkının, Azeri ve Gürcistan halkına olan iyi niyet dileklerini de buradan iletiyoruz” dedi.

Gürcistan Azerbaycan ve Türkiye nurettin canikli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert