Türkiye dev projelerle sınıf atlıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye dev projelerle sınıf atlıyor!
20.02.2018 10:56:12

 

Türkiye dev projelerle sınıf atlıyor!

İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, ülkemizin aynı anda yürüttüğü birden fazla devasa ulaştırma projeleri ile sınıf atladığını söyledi.

Türkiye’nin aynı anda birden fazla dev projeyi yürüttüğüne dikkat çeken İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, “Türkiye, bu dev projelerle adeta sınıf atlıyor” dedi.

“SÜRECİ DAHA VERİMLİ YÖNETEBİLİRİZ”

Yürütülen hemen tüm projelerin altyapı projesi olduğunu, büyük çoğunluğunun ise ulaştırmayla ilgili olduğunu ifade eden Prof. Dr. Altan, “İnşaat sektöründe büyük tecrübe kazandık. Şu an elimizde hem teknik kabiliyet ve hem de özgüven var. Aynı anda birden fazla ulaştırma projesi gerçekleştiriyoruz. Bunların hepsi de ayrı ayrı büyük projeler. Bu müthiş bir deneyim. Bize kalıcı getirisi muhakkak olacaktır. Ancak AR-GE ve yerli üretim başta olmak üzere, bu süreci çok daha verimli değerlendirmeye bakmalıyız. Bundan sonra yapılması gereken, kalan eksik gediklerin de onarılarak, herkesin bir şeyler öğrenebileceği bir ekol kurmak” diye konuştu.

“DEVAMI GELECEK”

Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan “Tünelleme tekniklerinde dünya çapında çok büyük yol kat ettik. Bir taraftan Ovit Tüneli, bir taraftan Kuzeydoğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’yu birbirine bağlayan devasa tüneller, bir taraftan da İstanbul’da birkaç yılda yapılmış olan kilometrelerce tüneller, bu durumun adeta ispatı gibi” şeklinde sözlerini sürdürdü. Prof. Dr. Altan “2016 yılına kadar İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) ulaşım harcamalarının yaklaşık yüzde 30’unu karayolu yatırımları oluşturuyor. Bunların içerisinde tüneller önemli yer tutuyor. En önemlilerinden birisi olarak Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli daha yeni açıldı. Çayırbaşı-Sarıyer ve Kâğıthane-Bomontialtı tünelleri diğer çok önemli hizmetler arasında. Devamı da gelecek. Tünellemede kazandığımız tecrübenin bir başka tezahürünü de Avrasya Tüneli’nin bu kadar kısa bir sürede hizmete alınması olarak görüyorum. Bunu üç katlı tüp tünel tekniğiyle inşa edilecek olan Büyük İstanbul Tüneli takip edecek. Bütün bunlar tünellemede yakaladığımız birikim ve deneyimin eseri’ diyerek sözlerini tamamladı.

Mehmet Fatih Altan Ovit Tüneli Karadeniz İnşaat sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert