Türkiye Tohum Ticaretinde Dünyada İlk 10 Ülke Arasında
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye Tohum Ticaretinde Dünyada İlk 10 Ülke Arasında
24.06.2020 19:00:08

 

Türkiye Tohum Ticaretinde Dünyada İlk 10 Ülke Arasında

Türkiye, 7 bölgede yürütülen çalışmalar sayesinde tohum ticaretinde dünyada ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Anadolu'nun bereketli topraklarında binlerce yıldır tarım yapılıyor. Her türlü bitkinin yetişmesine olanak sağlayan iklimi ve coğrafi avantajıyla Anadolu, her dönem tarımın göz bebeği oldu, olmaya devam ediyor. Türkiye, topraktan gelen binlerce yıllık mirası layıkıyla korumak için önemli çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda büyük ivme kazanan yerli tohum konusundaki çabalar bunun en önemli göstergesi.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde hizmet veren çeşitli kuruluşların desteğiyle önemli çalışmalara imza atılıyor. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı 9 merkez, 10 bölgesel ve 28 konu araştırma enstitüsü faaliyetlerini sürdürüyor. Bunun yanı sıra 219 özel sektör tarımsal araştırma kuruluşu da ülke genelinde talebe göre tohumların çeşit geliştirme çalışmalarını yapıyor.

Bugün Türkiye, kendi tohumlarını büyük oranda üretiyor. Öyle ki tohum ticareti konusunda dünyanın ilk 10 ülkesi arasında bulunuyor. Başta buğday, arpa, nohut, mercimek, patates, mısır, ayçiçeği, pamuk ve çeltik olmak üzere 720 farklı yerli türde tohum üretiliyor. Yine domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz, hıyar, kabak, fasulye, soğan, pırasa, sarımsak, lahana, marul, turp gibi farklı sebze türlerine ait 242 sebze de üretilen milli çeşitler listesinde bulunuyor.

Türkiye'de halihazırda 7 bölgede yer alan 18 araştırma enstitüsünde tarla ve bahçe bitkileri tohumculuğu konusunda çalışmalar yürütülüyor. Kaliteli tohumluğa ulaşmak için AR-GE ve ıslah faaliyetleri her türlü güncel teknoloji ile altyapı kullanılarak devam ediyor.

 

Tohum Ticareti Türkiye Anadolu Tohum Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımbuğday arpa nohut mercimek patates mısır ayçiçeği pamukdomates biber patlıcan kavun karpuz hıyar kabak fasulye soğan pırasa sarımsak lahana
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER