Türkiye’de İlk Defa Uygulanan Proje Terme’de Hayata Geçiriliyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye’de İlk Defa Uygulanan Proje Terme’de Hayata Geçiriliyor
16.01.2018 09:21:55

 

Türkiye’de İlk Defa Uygulanan Proje Terme’de Hayata Geçiriliyor

Son 15 yılda Samsun’da; 8 baraj inşa edildiğini, 443.890 dekar araziyi sulamaya açılarak çiftçilere yıllık 161 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU; ‘Karadeniz’in en önemli problemlerinden olan taşkın ve sel baskınlarına köklü bir çözüm bulmak için bütün havzayı ele alarak çalışıyoruz. Özellikle yukarı havzada ağaçlandırma ve erozyon kontrol tesisleri ile dere yataklarında da taşkın koruma tesisleri inşa ederek taşkın zararlarını en aza indiriyoruz. Son 15 yılda inşa ettiğimiz 98 adet taşkın koruma tesisi ile; Samsun şehir merkezi, 106 meskûn mahal ve 27.555 dekar araziyi taşkından koruduk. 24 adet taşkın koruma tesisinin çalışmaları da hızla sürmektedir.

Bununla birlikte Samsun’un Terme ilçesinde Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje olan “Taşkın Öteleme Köybucağı Depolama Tesisi İnşaatı” çalışmaları hızla devam ediyor.  Proje ile Terme'de sel ve taşkın sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında, Terme ilçesi Köybucağı mevkiinde yapılan Taşkın Öteleme ve Depolama havuzu, 1,5 milyon metreküp sedde alanı içerisinde 10 milyon metreküp su toplayacak. Yüksek yağışlı günlerde 8 saat su depolayabilecek Taşkın Öteleme ve Depolama havuzu ilçeye taşkın suyunun direk gelmesini engelleyecek. Proje, % 65 oranında tamamlanmış durumdadır’ ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU; Samsun, Karadeniz’in verimli zirai arazilerine sahip bir il olduğunu belirterek,  Samsun’un bu münbit topraklarını sulamaya açarak daha da bereketli hale getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Hizmete açtığımız sulama tesisleriyle toplam 443.890 dekar araziyi sulamaya açtık ve Samsunlu çiftçilerimize yılda 161 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Samsun ve ülkemiz ziraatı için son derece önemli olan Bafra Ovasında önemli sulama tesislerini hizmete alarak ovanın daha da bereketlenmesini sağladık. Bafra Ovası Sol Sahil Sulaması tamamlandığında toplam 167.640 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. Bu alanın 122.640 dekarlık kısmı sulamaya açılmıştır. Bafra Ovası Sulaması 1. Kısım ile de 132.300 dekar zirai arazinin sulanması sağlanmıştır. Bu tesisi 2012 yılında hizmete aldık.

Samsun’un en önemli projelerinden olan Vezirköprü Barajı’nı 2005 yılında hizmete aldık. Baraj ile 109.280 dekar zirai arazi sulanacak olup, bunun 79 640 dekarı şuanda sulanmaktadır. Kalan kısmında inşaat çalışmalarına başlanmıştır.

Samsun’a Vezirköprü Barajının haricinde 7 baraj daha inşa ettik. Bunlardan sadece Derinöz Barajı 41.240 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir.

Ondokuzmayıs ve Bafra ilçeleri ile yörede bulunan 4 beldenin içme ve kullanma suyunu temin edecek ve 76.730 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek Ondokuz Mayıs Barajının inşaat çalışmaları tamamlanmış olup Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29.11.2017 tarihinde açılışı yapılmıştır.

Ladik ilçesinde 1 baraj inşaatı devam etmektedir. Fındıcak Barajında %67 nispetinde fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Salıpazarı ilçesinin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak Salıpazarı Barajının temelden yüksekliği 68,6 metre olacaktır. 16,13 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip baraj, 15.400 dekar arazinin sulanmasına ve yıllık 25,7 milyon m3 içme ve kullanma suyu sağlanmasına hizmet edecektir.

Ayrıca Salıpazarı ilçesinin taşkınlardan korunması sağlanacaktır. Sözleşmesi 25.08.2017 tarihinde imzalanmıştır. 09.08.2017 tarihinde temeli atılmıştır.Bu barajların haricinde Samsun’da 7 barajın da plan ve proje hazırlama çalışmaları devam etmektedir.

Samsun şehir merkezinin içmesuyu ihtiyacını Hasköy ve Kökçüoğlu Su Haznelerini inşa ederek çözdük. 19 Mayıs Barajı’ndan alınacak su, inşa edilecek 51 km’lik isale hattı ile 19 Mayıs, Bafra ilçeleri ve Dereköy, Yörükler, Doğanca, Çetinkaya beldeleri ile bağlı 76 köyün yıllık 22,6 milyon m3 içmesuyu ihtiyaçları karşılanacaktır. İsale hattının inşaat çalışmalarına başlanmış olup, arıtma tesisinin inşaatının 15.11.2017 tarihinde Genel Müdürlüğümüzce inşaat ihalesi yapılmış olup 27.12.2017 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır.

Salıpazarı Barajı’ndan alınacak su, inşa edilecek 32 km’lik isale hattı ile Terme, Salıpazarı, Ayvacık ve Çarşamba ilçeleri ile bu ilçelere bağlı 143 köyün yıllık 25,74 milyon m3 içmesuyu ihtiyaçları karşılanacaktır.’’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

Samsun Salıpazarı Barajın Vezirköprü Barajı Terme DSİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert