Türkiye'nin Buğday Üretmeye Devam Etmesi Lazım
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye'nin Buğday Üretmeye Devam Etmesi Lazım
29.09.2018 10:41:21

 

Türkiye'nin Buğday Üretmeye Devam Etmesi Lazım

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF)’ın Genişletilmiş Sektör Toplantısı Samsun’da yapıldı. Karadeniz Un Sanayicileri Derneği (KUSAD)’ın "Hasadın Ardından" temasıyla gerçekleştirdiği toplantıda konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, sanayicileri Samsun’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Grand Sheraton Otel’de yapılan toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk ile sektör temsilcileri ve çok sayıda şehirden un sanayicisi katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, un fiyatının çuvalı 95 liradan 175 liraya çıktığı iddialarının asılsız olduğunu söyledi.  Bazı çevrelerin un bulunamadığı, unun karaborsaya düştüğü algısıyla halkı panikletmeye, okları un sanayicilerine çevirmeye çalıştığına dikkat çeken Eren, “Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, "Verdiğimiz 95 lira fiyatla bir milyon çuval temin etme garantisini tüm kamuoyuna duyurduk. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin çağrısı ile bu rakamı 5 milyon tona çıkarttık. Un üzerinden yapılmaya çalışılan bu algı operasyonunda hedefin yanlış seçildiği, siz un sanayicilerimizin milli duruşu sayesinde kısa sürede gözler önüne serildi " dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, ofis olarak 2019 yılında da buğday alımı yapmaya devam edeceklerinin altını çizerek, "Türkiye'nin buğday üretmeye devam etmesi lazım. Stratejik noktamız deyip sadece sözde bırakmamamız lazım. Bakanlık olarak gerçekten üreticimizin yanında olduğumuzu, altı kalın şekilde çizmekten onur duyuyorum. İnşallah bunun yansımalarını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. Sektör temsilcilerimiz gelecek yıllarda sözleşmeli ekime başlanmalıdır” tavsiyesinde bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk ise toplantının Samsun’da yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Soğuk, “"Hasadın Ardından" temasıyla Karadeniz Un Sanayicileri Derneği (KUSAD)’ın öncülüğü ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF)’ın destekleriyle düzenlenen Genişletilmiş Sektör Toplantısı’nın güzel şehrimizde ev sahibi yapmaktan mutluyuz.  Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman sektörlerimizin ve sizlerin yanındayız. Hepinizi şehrimizde görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. “ifadelerini kullandı.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Samsun Karadeniz Un Sanayicileri Derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert