Türkiye’yi “Kırmızı Güller Ülkesine” çevirmeliyiz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye’yi “Kırmızı Güller Ülkesine” çevirmeliyiz
23.01.2019 10:58:28

 

Türkiye’yi “Kırmızı Güller Ülkesine” çevirmeliyiz

Bu yazı milli eğitim bakanını ibra etmek için değil, Türkiye’nin eğitimdeki mecburiyetlerini izah etmek için yazılmıştır.

Bu yazı milli eğitim bakanını ibra etmek için değil, Türkiye’nin eğitimdeki mecburiyetlerini izah etmek için yazılmıştır. AK Parti hükümetleri dönemindeki milli eğitim bakanlarının yaptığı en önemli iş, yeni öğretim programların hazırlanması oldu. Bu başarı, bir talim terbiye kurulu başkanını bakanlık makamına namzet etti. Daha sonra gelen milli eğitim bakanları ancak vaziyeti idare etmeye çalıştı. Peki, çok güçlü siyasi figürler varken Ziya Selçuk neden bu göreve getirildi? İktidar neden böyle bir seçim yaptı? Ziya Selçuk neden böyle bir riskin altına girdi?

Bildiğim Ziya Selçuk, asistanlığından itibaren vatanını, milletini, bayrağını ve devletini seven inançlı bir Anadolu evladıdır. Ziya Selçuk’u yakinen tanıyanlar, bu değerlerinden asla taviz vermeyeceğini iyi bilirler. Güçlü bir lider olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en önemli meselenin eğitim olduğunu her vesileyle ifade etmektedir. Eğitim işini düzeltmek için dirayetli bir bakan arayışlarının olduğunu kamuoyu yakinen biliyordu ve seçilen bu isim Selçuk oldu. Bu safhada farklı isimler telaffuz edilirken bazı akademik mahfillerde Selçuk ismini zikretmiştim. Yaklaşık bir yıl kadar önce Sayın Selçuk’la ayaküstü bir sohbetimizde, “Tayyip Bey’in kendisinin tecrübelerinden istifade etmesi gerektiği” hususunu konuşmuştuk.  

Ziya Selçuk başarılı olabilecek mi?

Türkiye’de, kim olursa olsun her şeye rağmen hiçbir şey yapamaz. Yani güçlü bir liderin desteğini almayan hiçbir bakan tek başına büyük işler başaramaz. Sayın Selçuk, bu gerçeğin farkında olduğunun ipuçlarını, yaptığı konuşmalarda veriyor. Başarılı olmasının Sayın Erdoğan’ın liderliğiyle mümkün olacağını her vesileyle ifade ediyor. Bu ifadeler sayın bakanın hem ferasetinin, hem de işin hakikatine vakıf olduğunun işareti olarak okunabilir.

Bu açıklamalardan sonra şunu net bir şekilde ifade edebiliriz: Ziya Selçuk’un eğitimde başarılı olması Sayın Erdoğan’ın desteğine bağlıdır. Selçuk’un başarısı ise Sayın Erdoğan’ın başarılı olması demektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başarılı olması da Türkiye’nin başarılı olması anlamına gelir.

Eğitimde başarıyı hedefleyen Sayın bakanın yaptığı/yapacağı en önemli hata, konuşan, düşünen ve üreten sivri zekâlı bürokratları bir çırpıda görevden alması olabilir. Ziya Selçuk’u başarıya taşıyacak kişiler kendi ifadesiyle “sivri akıllılar/zekâlılar” olacaktır. Fakat sivri zekâlılar baskı ve tehdit altında yeşeremez.

Ziya Selçuk’un başarılı olmasının önündeki en önemli engel, yeniliklere karşı direnen ve bakanı yanıltabilecek bürokratik oligarşidir.

Türkiye’nin eğitimde başarılı olabilmesi için Anadolu’yu “Kırmızı Güller Ülkesine” çevirmeliyiz. Bu ideale ulaşmak, eğitime adanmış idealist insanların olumlu konuşup, doğru işler yapmasıyla mümkün olacaktır.

Eğitimde yazılacak başarı hikâyeleri, “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” olduğu gibi bütün yurtta anlatılmaya başlandığında yazılacak yeni başarı hikâyelerinin ilham kaynağı olacaktır. İşte o zaman Türkiye, “Kırmızı Güller Ülkesinde” diye anılacaktır.

Dr. Nadir Çomak / Diriliş Postası

milli eğitim bakanı Ziya Selçuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert