TÜTEV Deprem Semineri Düzenledi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
TÜTEV Deprem Semineri Düzenledi
26.03.2012 12:58:37

 

TÜTEV Deprem Semineri Düzenledi

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı Samsun Şubesi, “DEPREM” konulu seminer düzenledi.

TÜTEV Seminer Salonu’nda düzenlenen programa OMÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi İnşaat Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bayram Çepniler konuşmacı olarak katıldı.
 
Çepniler, Türkiye’nin yüzde 96’sının deprem riski altında olduğunu, buna rağmen alınan önlemlerin yeterli olmadığını ve deprem bilincinin henüz kazanılamadığını söyledi. Özellikle inşaat sektörünün yeteri kadar denetlenemediğini, kanuni uygulamaların ise tam anlamı ile hayata geçilemediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Bayram Çepniler, bu alanda çok sayıda yetişmiş elamana ihtiyaç duyulduğunu ve kontrollerin daha sağlıklı olması gerektiğini söyledi.
 
Deprem sonrası meydana gelen yıkımlarda ve can kayıplarında, genellikle kişilerin sorumlu tutulduğunu ancak yapılması gerekenin sistemi sorgulamak olduğunu belirten Çepniler, özellikle yerleşim planları hazırlanırken zemin etütlerinin çok iyi yapılması gerektiğini anlattı.
 
Samsun’un 5/3’nün heyelan bölgesi olduğunu söyleyen Bayram Çepniler, yerleşime açılan alanların zemin güçlendirilmemelerinin iyi yapılmasının altını çizdi. Samsun’daki yapılan deniz dolgularının da önlem alınmazsa ileride tehlike oluşturacağını sözlerine ekleyen Çepniler, üniversite olarak yerel yönetimlerle proje işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.
 
Çepniler, depremlerde alt yapılarında öneli hasara uğradığını, bunun önlenmesi içinde depreme dayanıklı alt yapı elamanlarının kullanılmasını gerektiğinin altını çizdi. Seminerde Türkiye’de yaşanan depremlerin basına yansıyan fotoğrafları da katılımcılara gösterilerek, depremin hafızalardan silinmemesi gerektiği konusuna vurgu yapıldı. Seminere ev sahipliği yapan TÜTEV Samsun şubesi Başkanı Dursun Aksoy, toplumu ilgilendiren ve ihmale uğramış konular üzerinde bilgilendirme seminerlerinin düzenlenmeye devam edeceğini söyledi.
 
Seminere 40 yakın teknik eleman katıldı.

samsunahaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER