Ulaştırmasız Ulaşım veyahut Erhan Öncü’nün kayıp Samsun ulaşım planı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ulaştırmasız Ulaşım veyahut Erhan Öncü’nün kayıp Samsun ulaşım planı!
29.08.2018 10:54:31

 

Ulaştırmasız Ulaşım veyahut Erhan Öncü’nün kayıp Samsun ulaşım planı!

Şehir plancısı Tahir Çalgüner, başta Ankara olmak üzere Samsun gibi şehirlerde entegre ulaştırma projelerinin yapılması gerektiğini söyleyerek aşağıdaki konulara dikkat çekti.

Çalgüner, ulaşım ile ulaştırma kavramları arasında bazı farklar olduğuna da dikkat çekerek “ulaştırmada bütünü görmeden parça parça projeleri birbirine eklemeye çalışarak ulaştırma meselesine palyatif çözümler ile yaklaşmak Samsun’a yakışmıyor” dedi.

ANKARA ÇEVRE DÜZENİ

Şehir plancısı Tahir Çalgüner şöyle devam etti;

Planı var ama yok. 2038 planı yerine 2023 eski plan değişikleri üzerinden imar hareketleri gidiyor. "Ulaştırma planlarını" ise kimsenin konuştuğu yok. Bütüncü bir planlamanın olmayışı Başkent Ankara’ya ve Samsun’a yakışmıyor.

Ülkemizde metropol kentlerimizde artan özel taşıt sayısına karşın toplu taşım sistemleri projeleri ve entegrasyonunda gözüken koordinasyonlukların “ulaştırma projeleri” ile çözülebilir ancak bu tür projelerin yasal zemini yok. Ulaşım ana planı zaten “ Kentsel Çevre düzeni planları” içinde ele alınır. Kentsel Ulaşım ana planı diye ayrı bir plan türü olamaz. Ancak “Ulaştırma strateji planlarının” kentlerimiz özelinde yapılması gerekir.

 

Samsun Tahir Çalgüner Kentsel Çevre düzeni planları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert