Ulusalcı Medya Bakan Selçuk’un Alparslan Durmuş’u Görevden Almasına Sevindirik Oldu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ulusalcı Medya Bakan Selçuk’un Alparslan Durmuş’u Görevden Almasına Sevindirik Oldu!
10.08.2019 12:42:26

 

Ulusalcı Medya Bakan Selçuk’un Alparslan Durmuş’u Görevden Almasına Sevindirik Oldu!

CHP eski bir vekil Barış Yarkadaş’ın yayın organı olduğu iddia edilen Gerçek Gündem internet haber sitesi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş’u görevden almasını, ‘Ziya Selçuk, eğitimde dinselleşmenin' mimarını biçti' başlığıyla verdi.

Gerçek Gündem, Alparslan Durmuş’u AK Parti döneminde eğitimde dinselleşmenin en büyük adımlarından olan yeni müfredatın mimarı olduğunu da iddia etti.

Sitenin haberi şöyle devam ediyor;

Kendisine bakanlık teklif edilmesinin ardından kadrosunu oluşturma talebine hızla yanıt alan ve Saray’a yakın olmalarına karşın birçok ismi bakanlıktan uzaklaştıran Selçuk, son olarak TTK Başkanı Alpaslan Durmuş’u görevden aldı.

DİNCİLERDEN TEPKİ

TTK’de İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burhanettin Dönmez’in göreve gelişi de sancılı oldu. Dini çevrelere yakınlığı ile bilinen İlahiyat Fakültesi mezunu Durmuş yerine Eğitim Fakültesi mezunu Dönmez’in göreve gelmesi Selçuk’u hedef tahtasına oturttu.

Durmuş’a Bakan Selçuk’un takdiri ile görevden alındığı iletilirken açıklanması ise iki gün sürerken MEB üzerine baskı unsuru olan dini gruplardan da tepki geldi. TTK’deki değişim ve gelen tepkilerin ardından Selçuk’un planladığı bazı bürokratik değişimlerin de bir süre yavaşlatılarak erteleneceği öğrenildi.

ERDOĞAN’A SELAM

Durmuş görevden alınmasının ardından sosyal medya hesabından ilginç açıklamalarda bulundu.

Göreve gelişine ilişkin “22 Ağustos 2016’da siyaseten Sayın Cumhurbaşkanımız ve hususen de gönül verdiğimiz değerler manzumesi davanın baş mümessilinin imzası ile kararnamemiz yayımlanmak suretiyle memleketimize ve hassaten çocuklarımıza hizmete çağrıldık” ifadelerini kullanan Durmuş, 15 Temmuz darbe girişimi süreci hakkında “15 Temmuz konjonktüründe aldığımız bu emirnameyi bir ‘seferberlik görev emri’ olarak telakki ettik. Bu kararname mucibince, inandığımız değerler adına kayıtsız kalamazdık, kalmadık” dedi.

Durmuş yeni döneme ilişkin de “Başta halefimiz olmaya talip yeni Başkan olmak üzere görevi devrettiğim arkadaşlarımıza da başarılar, kolaylıklar diliyorum. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimi arz ederim. Biten her şey başlayacak olan bir şeyler için mahreçtir. Hulasa dost bîvefâ değil; dostluğun şanı bunu gerektirir ve dahi hemdert de çok imiş; hamd ola, hamdler O’na. Vira Bismillah” ifadelerini kullandı.

‘MANEVİ’ MÜFREDAT MİMARI

2016 yılına kadar Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanlığı görevini yürüten Durmuş’un TTK Başkanı olarak görev yaptığı dönem, tamamen yenilenen müfredat ile dikkat çekti.

Tüm kademelerindeki eğitim öğretim programlarında Atatürkçülük’e ilişkin bölümleri daraltan, kimi programlarda da tamamen çıkartan Durmuş yönetimi, bütün derslere “değerler eğitimi” adı altında eklenen dini içeriklerle de tartışma yarattı.

Eğitim programından evrim konularını çıkartan Durmuş yönetiminin, din içerikli derslere cihat kavramının eklenmesi, programlara 15 Temmuz, “Irak - Kut’ül Amare Zaferi” gibi konuların eklenmesi ile de tartışılmıştı.

Alparslan Durmuş Burhanettin Dönmez MEB Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER